Skip to main content

Przepuklina pooperacyjna

Przepuklina pooperacyjna to rodzaj przepukliny, który pojawia się w miejscu pozabiegowej blizny, w którym skóra jest osłabiona. Najczęściej występującymi tego typu przepuklinami są przepukliny brzuszne. Narządy przemieszczają się w niewłaściwe dla nich miejsce, a jama brzuszna uwypukla się. Mogą pojawić się na krótko po operacji lub po dłuższym czasie, nawet po kilku miesiącach.

Przepuklina pooperacyjna – przyczyny

Ryzyko wystąpienia i wielkość przepukliny pooperacyjnej zależą od wielkości rany pooperacyjnej. Do powstania przepukliny mogą przyczynić się czynniki związane z nieprofesjonalnym zabezpieczeniem rany przez lekarza, niewłaściwym postępowaniem pacjenta w czasie po zabiegu, a także niezależne od żadnej ze stron, są to: infekcja rany pozabiegowej, zbyt duże odstępy między założonymi na ranę szwami lub ich nadmierne napięcie, otyłość,wcześniejsze operacje, zbyt wczesny powrót  po operacji do codziennych zajęć, podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej, spowodowane np. kaszlem czy zaparciami, wysiłek fizyczny, przeciążenie.

Przepuklina pooperacyjna – objawy

Objawy zależne są od wielkości powstałej przepukliny pooperacyjnej. W miejscu rany pozabiegowej pojawia się guzek, który może być wyczuwalny za pomocą dotyku. Przepuklina może się szybko powiększać. Pacjent odczuwa zazwyczaj ból oraz uczucie pociągania w okolicach operowanego wcześniej miejsca.

Przepuklina pooperacyjna – leczenie

Przepukliny tego typu są leczone operacyjnie. Może to być autoplastyka, polegająca na wypreparowaniu i zszyciu, bądź operacja laparoskopowa. Przeprowadzenie zabiegu jest szczególnie pilne, gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, które powoduje niedrożność narządów.  Ważne jest zachowanie ostrożności po wyleczeniu przepukliny, gdyż istnieje ryzyko jej nawrotu.

Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0