Menu

Przepuklina pooperacyjna

Przepuklina pooperacyjna to rodzaj przepukliny, który pojawia się w miejscu pozabiegowej blizny, w którym skóra jest osłabiona. Najczęściej występującymi tego typu przepuklinami są przepukliny brzuszne. Narządy przemieszczają się w niewłaściwe dla nich miejsce, a jama brzuszna uwypukla się. Mogą pojawić się na krótko po operacji lub po dłuższym czasie, nawet po kilku miesiącach.

Przepuklina pooperacyjna – przyczyny

Ryzyko wystąpienia i wielkość przepukliny pooperacyjnej zależą od wielkości rany pooperacyjnej. Do powstania przepukliny mogą przyczynić się czynniki związane z nieprofesjonalnym zabezpieczeniem rany przez lekarza, niewłaściwym postępowaniem pacjenta w czasie po zabiegu, a także niezależne od żadnej ze stron, są to: infekcja rany pozabiegowej, zbyt duże odstępy między założonymi na ranę szwami lub ich nadmierne napięcie, otyłość,wcześniejsze operacje, zbyt wczesny powrót  po operacji do codziennych zajęć, podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej, spowodowane np. kaszlem czy zaparciami, wysiłek fizyczny, przeciążenie.

Przepuklina pooperacyjna – objawy

Objawy zależne są od wielkości powstałej przepukliny pooperacyjnej. W miejscu rany pozabiegowej pojawia się guzek, który może być wyczuwalny za pomocą dotyku. Przepuklina może się szybko powiększać. Pacjent odczuwa zazwyczaj ból oraz uczucie pociągania w okolicach operowanego wcześniej miejsca.

Przepuklina pooperacyjna – leczenie

Przepukliny tego typu są leczone operacyjnie. Może to być autoplastyka, polegająca na wypreparowaniu i zszyciu, bądź operacja laparoskopowa. Przeprowadzenie zabiegu jest szczególnie pilne, gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, które powoduje niedrożność narządów.  Ważne jest zachowanie ostrożności po wyleczeniu przepukliny, gdyż istnieje ryzyko jej nawrotu.