Przepuklina rozworu przełykowego
Przepuklina rozworu przełykowego to schorzenie przewodu pokarmowego, które spowodowane jest przez nienaturalne przemieszczenie się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy. Możemy wyróżnić dwa rodzaje przepukliny rozworu przełykowego: przepuklinę wślizgową oraz okołoprzełykową. Najczęściej mamy do czynienia z przepukliną wślizgową. Wówczas do klatki piersiowej wsuwa się część żołądka stanowiąca przedłużenie przełyku. W przypadku przepukliny okołoprzełykowej dochodzi do wsunięcia się żołądka do klatki piersiowej obok przełyku.
Przepuklina rozworu przełykowego – objawy
Zazwyczaj przepuklina rozworu przełykowego objawia się bólami odczuwalnymi w nadbrzuszu lub klatce piersiowej, zgagą, uczuciem palenia za mostkiem, cofania się pokarmu oraz problemami z przełykaniem. Objawom tym może też towarzyszyć kaszel lub chrypa. Symptomy przepukliny rozworu przełykowego często nasilają się po spożyciu obfitych posiłków oraz w pozycji leżącej. Może się też zdarzyć, że schorzenie, gdy przepuklina jest niewielka, nie będzie dawało żadnych objawów.
Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny
Na przepuklinę rozworu przełykowego szczególnie narażone są osoby starsze, palące, cierpiące na nadwagę i otyłe oraz kobiety w ciąży. Do przyczyn możemy zaliczyć też wady wrodzone, które osłabiają ścianki rozworu przełykowego i doprowadzają do zmian chorobowych.
Przepuklina rozworu przełykowego – leczenie
Przepukliny rozworu przełykowego, które są zaawansowane i charakteryzują się łagodnymi objawami, leczone są głównie na drodze farmakologicznej lekami stosowanymi, np. w przypadku choroby refluksowej, które zobojętniają kwas żołądkowy lub hamują jego wydzielanie się w żołądku oraz tzw. lekami prokinetycznymi, ułatwiającymi opróżnianie żołądka i jelit. W celu leczenia przepukliny stosowana jest również dieta oraz zapobieganie wzrostowi ciśnienia śródbrzusznego. W przypadku schorzeń charakteryzujących się poważnymi objawami wymagane jest leczenie operacyjne.