Przepuklina żołądka
Przepuklina żołądka to właściwie przepuklina rozworu przełykowego. W przypadku jej zaistnienia dochodzi do przesunięcia się części żołądka z jego fizjologicznego położenia w jamie brzusznej do klatki piersiowej. Charakterystycznymi objawami przepukliny żołądka są: zgaga, uczucie bólu w klatce piersiowej, refluks przełykowo-żołądkowy oraz cofanie treści pokarmowej do przełyku. Symptomy zazwyczaj nasilają się w pozycji leżącej. Leczenie przepukliny odbywa się na drodze farmakologicznej bądź, w przypadku bardziej zaawansowanych schorzeń, wykonuje się zabieg chirurgiczny.
Przepuklina żołądka – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną nienaturalnego przemieszczenia się, któremu ulega część żołądka, jest osłabienie mięśni przepony oraz wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Zwiększonym ryzykiem zachorowania na przepuklinę objęte są kobiety w ciąży, osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną, cierpiące na przewlekłe zaparcia lub uporczywy kaszel, a także osoby starsze.
Przepuklina żołądka – objawy
Najbardziej charakterystycznymi objawami przepukliny żołądka są: zgaga, uczucie pieczenia oraz ból w klatce piersiowej. W wyniku podrażnienia strun głosowych przez zarzucaną treść żołądkową, występować mogą też kaszel oraz chrypka. Objawy nasilają się zazwyczaj w pozycji leżącej.
Przepuklina żołądka – leczenie
Leczenie przepukliny żołądka opiera się głównie na odpowiedniej diecie oraz leczeniu farmakologicznym, które obejmuje przyjmowanie leków zmniejszających kwasowość soków żołądkowych. W przypadku zaawansowanej formy przepukliny wykonywany jest zabieg chirurgiczny.