Skip to main content

Przepuklina

Przepuklina to nieprawidłowa zmiana położenia narządów bądź też ich części, zaistniała pod wpływem ich przemieszczenia się pod skórę lub do sąsiednich jam ciała. Wyróżnić możemy wiele rodzajów przepuklin w zależności od ich zlokalizowania. Najczęściej powstają w miejscach, takich jak pępek, blizny pooperacyjne czy też w kanałach pachwinowych bądź udowych. Przepuklina objawia się na różne sposoby i w różnym stopniu w zależności od jej zaawansowania. Przyczynami mogą być zaburzenia, wady wrodzone jak i nabyte. Skutecznym sposobem leczenia przepuklin jest zabieg chirurgiczny.

Przepuklina – objawy

W przypadku przepukliny najbardziej charakterystycznym objawem jest utworzenie się widocznego i dobrze wyczuwalnego uwypuklenia w miejscu występowania schorzenia w obrębie brzucha lub pachwiny, który często powoduje ból i dyskomfort. Może ono przybrać formę bolesnego obrzmienia. Najpoważniejsze objawy, takie jak nudności, wymioty oraz bóle brzucha występują w przypadku uwięźnięcia przepukliny.

Przepuklina – przyczyny

Powstanie przepukliny jest spowodowane czynnikami wrodzonymi bądź też nabytymi. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia jest zazwyczaj osłabienie struktury ścian jamy brzusznej. Taka sytuacja może zaistnieć jako skutek innych chorób układowych bądź też po operacjach chirurgicznych. Na wystąpienie przepukliny szczególnie narażone są osoby z nadwagą lub wykonujący ciężką pracę fizyczną, cierpiący na przewlekłe choroby oskrzelowo-płucne oraz kobiety w ciąży.

Przepuklina – zapobieganie

Najbardziej efektywnymi sposobami zapobiegania przepuklinie jest stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety oraz pilnowanie wagi. Aby zapobiec powstawaniu przepukliny po zabiegach operacyjnych, stosuje się min. pas przepuklinowy oraz zaleca powstrzymywanie od noszenia ciężkich przedmiotów. Pomóc zapobiec może też wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha.

Przepuklina – leczenie

Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny jest zabieg chirurgiczny. Operacja wykonywana jest pod znieczuleniem. Zazwyczaj to zabieg jednodniowy, który nie wymaga dalszej hospitalizacji pacjenta. Występują dwie możliwe metody leczenia operacyjnego: tradycyjne oraz mniej inwazyjne – laparoskopowe.

0