Skip to main content

Różowe rozstępy

Rozstępy to dziś dość powszechna zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn dolegliwość skórna, mająca postać nitkowatych blizn na skórze, które na początku są zwykle różowe. Wśród przyczyn tych zmian wymienia się: ciążę, wahania masy ciała, zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, przetrenowanie. Rozstępy powstają, bo osłabione włókna kolagenowe ulegają rozerwaniu, tworząc pęknięcia w skórze. Naczynia krwionośne też się rozszerzają i wywołują stan zapalny oraz zaczerwienienie. Procesowi temu towarzyszą czasami świąd lub pieczenie. To jednak faza regeneracyjna, zatem terapia może być skuteczna. Ważne, aby nie dopuścić do rozwoju rozstępów różowych w białe.

Różowe rozstępy – zapobieganie

Różowe rozstępy zwykle łatwiej można wyleczyć niż ich perłową postać. Wystarczą preparaty o odpowiednim składzie (np. związki krzemu, olej z soi), właściwa dieta (produkty zawierające duże ilości witaminy C, witamin z grupy B czy białka) oraz zabiegi (fototerapia, peelingi). Kluczową sprawą dla profilaktyki jest też wczesne zapobieganie rozstępom przez odżywianie i nawilżanie skóry, masaże, ćwiczenia czy kontrolę wagi.

Różowe rozstępy – zabiegi

W przypadku różowych rozstępów skuteczne okazują się rozmaite zabiegi leczenia rozstępów z zakresu medycyny estetycznej: terapia światłem LED, dwutlenkiem węgla czy mezoterapia. Najskuteczniejszą metodą walki z rozstępami jest stosowanie wiązki światła laserowego, zwłaszcza lasera frakcyjnego, która stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych i korzystnie wpływa na odnowę skóry. Laser na rozstępy działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne, które odpowiadają za kolor rozstępów.

0