Menu

Rozstępy ciążowe

Rozstępy powstałe w wyniku ciąży i porodu to wywołujące dyskomfort zmiany skórne, będące konsekwencją nadmiernego rozciągania się skóry i zaburzeń jej elastyczności. Rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Mające postać brunatnych pasemek, zmiany są nieestetyczne, a czasem swędzące i bolesne. Blizny pociążowe to także efekt zaburzeń hormonalnych.

Rozstępy ciążowe – zapobieganie

Walka z rozstępami ciążowymi jest sprawą wymagającą czasu i cierpliwości. W przypadku planowanego macierzyństwa, warto zadbać o ciało jeszcze przed zajściem w ciążę. Po urodzeniu dziecka wskazane jest z kolei stosowanie odpowiednich kremów, zawierających składniki, takie jak: witamina A, E i C, kolagen, olejki roślinne czy związki krzemu. Skuteczną profilaktyką rozstępów są delikatne masaże skóry kolistymi ruchami. Skóra młodej matki ma niezwykłą zdolność do szybkiej odbudowy, jednak profilaktyka musi zostać podjęta odpowiednio wcześnie.

Rozstępy ciążowe – leczenie

W działaniach rewitalizujących skórę po porodzie stosuje się fototerapię, karboksyterapię, osocze bogatopłytkowe lub mezoterapię. Najskuteczniejsza jednak zwykle okazuje się terapia laserem. Światło laserowe stymuluje produkcję kolagenu, który uległ uszkodzeniu podczas ciąży, wpływa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Zabiegi laserowego usuwania rozstępów wymagają zwykle powtórzeń, należy też pamiętać, że zbyt duże blizny, wynikające najczęściej z zaniechania profilaktyki, są bardzo trudne do wyleczenia. Zmiany skórne w postaci perłowych smug pozostają często na zawsze.