Menu

Rozstępy na biodrach

Rozstępy to zmiany skórne, przyjmujące postać podłużnych, czerwonych lub białych prążków, które zwykle wynikają z wahań wagi lub faktu rozciągania się skóry po ciąży. To również przypadłość towarzysząca zaburzeniom hormonalnym u kobiet. Rozstępy najczęściej występują na udach, brzuchu i pośladkach, ale równie często dotykają także skóry bioder. Czerwone wywołują pieczenie, białe oznaczają zanik stanu zapalnego, ale są trudniejsze do usunięcia.

Rozstępy na biodrach – zapobieganie, terapia

Leczenie rozstępów nie jest sprawą prostą, dlatego tak istotna jest profilaktyka (nawilżanie skóry, kosmetyka, masaże), odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. W sytuacji pojawienia się tej przypadłości konieczna okazuje się terapia preparatami o określonym składzie (np. minerały, witaminy A, E, B2C, kolagen, olej z kiełków pszenicy, wyciąg z soi, związki krzemu czy kwas glikolowy).

Rozstępy na biodrach – zabiegi

Jeżeli kuracja domowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zasadne wydaje się skorzystanie z oferty medycyny estetycznej (fototerapia, leczenie CO2, osocze bogatopłytkowe lub mezoterapia). Najskuteczniejszym z zabiegów jest usuwanie rozstępów za pomocą lasera. Wiązka laserowa pobudza produkcję kolagenu, który uległ uszkodzeniu. Kuracje laserowe wymagają zwykle kilku sesji i ostatecznie likwidują problem, należy jednak pamiętać, że zbyt duże uszkodzenia, wynikające najczęściej z zaniedbania działań profilaktycznych, są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do całkowitego usunięcia.