Rozstępy na kolanach
Rozstępy to choroba cywilizacyjna. Te kłopotliwe zmiany skórne, przyjmujące postać podłużnych – czerwonych lub białych nitek, niegdyś dotyczyły głównie skóry na brzuchu, udach i biodrach i były następstwem ciąży. Współcześnie coraz więcej osób, w tym młodych, uskarża się na występowanie rozstępów w innych miejscach: na plecach, twarzy, a także skórze wokół kolan. Ich przyczyny nie są do końca znane, jednak na powstanie rozstępów na kolanach mogą mieć wpływ: niewłaściwa dieta, przyjmowanie niektórych leków, bardzo szybko postępujący proces wzrostu lub skłonności genetyczne.
Rozstępy na kolanach – zapobieganie, terapia
Walka z rozstępami jest sprawą istotną i najlepiej podjąć ją bardzo wcześnie, a właściwie zanim się pojawią. Trzeba jak najszybciej aplikować w dotknięte dolegliwością miejsca odpowiednie kosmetyki, najlepiej na bazie kolagenu, dbać o zbilansowaną dietę i nawadnianie organizmu oraz stosować preparaty do skóry o określonym składzie (np. minerały, witaminy A, E, B2, C, wyciąg z soi, związki krzemu czy kwas glikolowy). Niekiedy konieczna okazują się farmakoterapia lub leczenie chirurgiczne.
Rozstępy na kolanach – zabiegi
W terapii zmian skórnych w okolicach kolan stosuje się: leczenie światłem LED, terapię CO2 lub mezoterapię. Najskuteczniejszym z zabiegów jest jednak usuwanie rozstępów za pomocą lasera, zwłaszcza frakcyjnego, ponieważ pobudza on produkcję kolagenu, który uległ uszkodzeniu. Kuracje laserowe wymagają zwykle kilku serii i okazują się pomocne, należy jednak pamiętać, że zbyt duże rozstępy, będą bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do całkowitego usunięcia.