Skip to main content

Rozstępy na udach

Rozstępy skórne mają zwykle postać wrzecionowatych różowych lub białych wiązek i wynikają z wahań wagi (przybieranie, chudnięcie) zazwyczaj podczas dojrzewania lub z czynników genetycznych. To również dość częsty defekt towarzyszący ciąży i zaburzeniom hormonalnym. Rozstępy na udach towarzyszą tzw. bryczesom i są bardzo nieestetyczne, powodują dyskomfort w codziennym życiu  oraz są trudne do zwalczenia.

Rozstępy na udach- zapobieganie

Zapobieganie rozstępom na udach wymaga holistycznego podejścia. Tę partię ciała niełatwo utrzymać w formie, nawet dzięki diecie i ćwiczeniom. Często najlepszym rozwiązaniem są zabiegi lipolizy lub liposukcji. Zwalczają tłuszcz, ale w kwestii rozstępów okazują się nieskuteczne. Dlatego tak istotna jest profilaktyka rozstępów, czyli unikanie szybkich diet, kontrola stałej wagi, nawilżanie skóry. Aby zapobiec rozstępom na udach można sięgnąć po preparaty zawierające witaminę A, E i C, kolagen, wyciąg z soi, związki krzemu czy kwas madekassiowy. Wskazane są także masaże drenujące.

Rozstępy na udach – usuwanie

Widoczne rozstępy opierają się zewnętrznym metodom leczenia, dlatego potrzebna jest terapia z zakresu medycyny estetycznej -np. terapia światłem LED, karboksyterapia lub mezoterapia. Jedna z najskuteczniejszych metod to laserowe usuwanie rozstępów. Wiązka laserowa stymuluje wytwarzanie kolagenu, który uległ uszkodzeniu w procesie tworzenia się rozstępów i oddziałuje na rozszerzone naczynia krwionośne. Zabiegi laserowe na rozstępy wymagają zwykle kilku sesji.

 

0