Menu

Rozstępy po ćwiczeniach

Rozstępy to uszkodzenia skóry, mające postać małych, ale widocznych blizn. Choć kojarzone są ze stanem ciąży lub nadwagą, problem ten dotyka też osób wysportowanych i często ćwiczących na siłowni. Rozstępy u osób dbających o rozwój muskulatury pojawiają się głównie na plecach, barkach, bicepsach i łydkach. Zmiany te są więc skutkiem bardzo intensywnego zwiększania masy mięśniowej, choć zwykle powstają w wyniku wahań masy ciała lub zaburzeń hormonalnych.

Rozstępy po ćwiczeniach – zapobieganie

W sytuacji pojawienia się rozstępów po ćwiczeniach jako następstwa intensywnego rozrostu mięśni, konieczne jest leczenie skóry preparatami o odpowiednim składzie (np. minerały, witaminy B5, D3, C, A, E, kolagen, związki krzemu, kwasy fenolowe, fitosterole). Kluczową kwestią jest profilaktyka, w tym także optymalne nawadnianie organizmu. Skutecznymi sposobami na pozbycie się blizn nabytych w trakcie ćwiczeń są zabiegi usuwania rozstępów, np.: fototerapia, terapia dwutlenkiem węgla, osocze bogatopłytkowe czy też mezoterapia igłowa.

Rozstępy po ćwiczeniach – leczenie

Najlepsze rezultaty w przypadku rozstępów po ćwiczeniach daje terapia laserem (CO2, Discovery Pico czy Mosaic). Światło laserowe pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych. Pęknięcia i uszkodzenia są skutecznie niwelowane. Laser działa też terapuetycznie na rozszerzone naczynia krwionośne oraz stany zapalne. W przypadkach narastania problemu warto też łączyć różne sposoby leczenia i profilaktyki. Po zabiegach zalecane są odpowiednie kosmetyki nawilżające i olejki do skóry.