Skip to main content

Rozstępy po odchudzaniu

Rozstępy to różowe lub białe mikropęknięcia skóry występujące najczęściej na brzuchu, udach, biodrach lub piersiach. To wyjątkowo nieestetyczne i trudne do zwalczenia zmiany, które mogą pojawić się z różnych powodów. Częstą odmianą rozstępów są wrzecionowate prążki pozostałe po odchudzaniu. Gdy osoba z nadwagą pozbędzie się nadmiaru niechcianej tkanki tłuszczowej, w miejscach wcześniejszego naciągnięcia się skóry, pozostają zwykle małe blizny.

Rozstępy po odchudzaniu – zapobieganie, terapia

W leczeniu rozstępów istotna jest profilaktyka, czyli unikanie drastycznych diet, regularna kontrola wagi, a także nawilżanie skóry specjalnymi kremami lub olejkami. W sytuacji pojawienia się pierwszych blizn skuteczna może być też terapia preparatami zawierającymi pochodne witaminy A i E, witaminę C, kolagen, związki krzemu czy kwas madekassiowy. Warto wykonywać częste masaże kolistymi ruchami lub drenaże limfatyczne.

Rozstępy po odchudzaniu – zabiegi

Duża liczba rozstępów wymaga bardziej zdecydowanego działania. Medycyna estetyczna oferuje osobom z tym problemem: terapię światłem LED lub mezoterapię. Jeżeli te zabiegi nie przyniosą efektu, konieczne jest zastosowanie laseroterapii. To najskuteczniejsza dotychczas metoda walki z uszkodzeniami skóry. Wiązka laserowa pobudza produkcję włókien kolagenowych, które uległy atrofii w procesie tworzenia się rozstępów. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Laserowe leczenie rozstępów wymagają zwykle kilkukrotnego powtarzania, dopiero wówczas kolagen się odbuduje, skóra zrewitalizuje, a pęknięcia staną się mniej widoczne.

 

0