Skip to main content
,

Smart Graft to rewolucja w walce z łysieniem – wywiad z dr. Pawłem Dybciakiem

Łysienie dotyka w Polsce 40% osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, co klasyfikuje nas na 8. miejscu w światowym rankingu. Klinika Miracki wychodzi naprzeciw potrzebom Pacjentów oferując bogaty wybór zabiegów rozwiązujących problem nadmiernej utraty włosów. Wśród nich znajduje się innowacyjny przeszczep włosów Smart Graft, który bez skalpela, blizn i bólu przywraca piękne, gęste włosy. O rewolucyjnej procedurze opowiedział dr Paweł Dybciak, lekarz medycyny estetycznej.

Na czym polega przewaga Smart Graft nad przeszczepami starej generacji?

Różnica tkwi przede wszystkim w znacznym obniżeniu inwazyjności zabiegu. Dawniej pobierano mieszki włosowe do przeszczepu wraz z wycięciem płatu skóry. W związku z tym koniecznie było też szycie skóry głowy, co wiązało się z pozostawieniem blizny pozabiegowej. Podczas terapii Smart Graft dokonujemy pobrania pojedynczych mieszków włosowych, więc skóra po procedurze jest jedynie nieco podrażniona, a stan ten utrzymuje się ok. 2 tygodni. Sam zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym i nie pozostawia po sobie bólu, jedynie swędzenie strefy dawczo-biorczej. Pacjenci nie muszą już przechodzić długiego i uciążliwego okresu rekonwalescencji. Uzyskany efekt przeszczepu Smart Graft jest spektakularny – włosy odrastają w miejscu biorczym zgodnie z cyklem wzrostu, dlatego rezultat jest naturalny i trwały. Zagęszczenie włosów widoczne jest po 3-4 miesiącach, a finalnym efektem Pacjent może cieszyć się po upływie roku lub półtora. Polecam metodę Smart Graft także ze względu na jej dokładność i uniwersalność – sprawdza się zarówno w przypadku osób łysiejących, jak i borykających się z rzadkimi brwiami i zarostem.

Czy długi czas oczekiwania na ostateczny efekt nie jest postrzegany jako wada zabiegu?

Do włosów należy mieć cierpliwość. Gęsta fryzura nie pojawia się z dnia na dzień, dzięki czemu pacjent zachowuje dyskrecję i nie budzi zdziwienia wśród znajomych. Włosy pojawiają się stopniowo i naturalnie, pozostając już na stałe. Są one bowiem odporne na działanie substancji DHT (pochodnej testosteronu) będącej źródłem łysienia androgenowego. Na znakomite efekty warto poczekać.

Jak przebiega zabieg Smart Graft?

Po ocenie stanu zdrowia i skóry Pacjenta oraz wykluczeniu zagrożeń mogących zakłócić prawidłowy przebieg przeszczepu, Pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu. Podczas konsultacji lekarz we współpracy z pacjentem ustala linię brzegową oraz wyznacza obszar, z którego mieszki włosowe zostaną pobrane i implantowane. Przed zabiegiem włosy znajdujące się na obszarze dawczym zostają zgolone. Kolejnym krokiem jest podanie Pacjentowi znieczulenia miejscowego. Specjalista pobiera pojedyncze grafty – czyli zespoły mieszków włosowych – za pomocą jednej ze specjalnych głowic zabiegowych, które chronią cebulki przed uszkodzeniem. Zastosowanie nowoczesnej technologii, umożliwia natychmiastowe zbieranie, liczenie i przechowywanie graftów. Następnie lekarz tworzy niewielkie otwory i implantuje w nie wszczepy. Czas wykonania całej procedury waha się między 4, a 6 godzinami, w zależności od wielkości obszaru zabiegowego.

Jaka jest przeżywalność pobranych graftów?

Pobrane pojedyncze mieszki włosowe trafiają do specjalnego roztworu i przebywają w kontrolowanej temperaturze, co gwarantuje optymalne środowisko do nawilżenia oraz utrzymywania wysokiej jakości i żywotności włosów. W Smart Graft przeżywalność włosów sięga 98%, co stanowi wielokrotnie lepszy rezultat niż w przypadku konkurencyjnych metod.

Skąd pobierane są włosy?

Włosy pobierane są z potylicznej lub bocznej owłosionej części głowy. Dzieje się tak zarówno w przypadku, kiedy miejscem biorczym jest czubek głowy lub zakola, jak i w sytuacji, gdy jest nim zarost lub brwi.

Czy istnieje zagrożenie, że przeczep się nie przyjmie?

Jest taka możliwość. Zabieg nie zawsze jest gwarantem, jeśli Pacjent nie stosuje się do zaleceń. Duża część odpowiedzialności leży po Jego stronie.

Jak Pacjent zmienia się po przeszczepie? Czy prócz różnic wizualnych, dostrzega Pan zmiany w zachowaniu?

Łysienie czy przerzedzanie się włosów niejednokrotnie jest przyczyną kompleksów i utraty pewności siebie. Włosy stanowią symbol zdrowia i młodości, dlatego ich utrata nieodzownie kojarzy się ze starzeniem  i chorobami. Odzyskanie pięknych, gęstych włosów w oczywisty sposób zmienia Pacjenta wizualnie – wydaje się znacznie młodszy i atrakcyjniejszy. Ale kluczowa jest tu sfera psychiczna, bowiem Pacjent poddając się przeszczepowi włosów pokonuje kompleksy. Staje się pewniejszy siebie i wzrasta jego poczucie wartości. Znika też stres związany z kłopotliwym mankamentem urody, a samoocena rośnie. Na wizytach kontrolnych z radością obserwuję więc nie tylko przemiany fizyczne.

Czy poleca Pan metody uzupełniające lub wzmacniające efekt?

Zabiegiem, który wzmocni rezultaty przeszczepu jest mezoterapia wykonana na 30 dni przed i 60 dni po transplantacji. W Klinice Miracki stosujemy terapie Arthrex i Magellan, które maksymalizują skuteczność przeszczepu. Substancja krwiopochodna stosowana w tego rodzaju mezoterapii posiada właściwości przyspieszające gojenie, stymulujące regenerację tkanek oraz poprawiające ukrwienie skóry, dzięki czemu mieszki włosowe zostają odżywione i pobudzone do wytwarzania nowych, mocniejszych włosów.

Czy obszar dawczy może zostać widocznie przerzedzony przez przeczep?

Nie jest to możliwe, ponieważ miejsce, z którego pobieramy mieszki przechodzi testy, podczas których badamy gęstość włosów. Zakwalifikowanie do zabiegu oznacza, że na obszarze dawczym znajduje się wystarczająca ilość włosów, aby pobranie mieszków nie spowodowało widocznego przerzedzenia. Z obszaru dawczego można wyjąć nawet do 45% włosów i wciąż nie jest to dostrzegalne dla ludzkiego oka.

Czy „nowe włosy” wymagają specjalnej pielęgnacji?

Skóra po przeszczepie włosów wymaga szczególnej pielęgnacji. Przez pierwszy tydzień warto nawilżać strefę biorczą solą fizjologiczną oraz chronić ją od uszkodzeń mechanicznych, np. pocierania ręcznikiem. Przez 3 tygodnie od transplantacji należy unikać też wysiłku fizycznego oraz przegrzania skóry. Natomiast z opalaniem warto poczekać 3 miesiące. Te niewielkie wyrzeczenia pomogą uzyskać pełen efekt zabiegu – piękne, gęste włosy.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Krakowie.

0