Starzejąca się skóra
Starzejąca się skóra jest wynikiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie każdego człowieka. To proces biologiczny, który został zaprogramowany przez nasze geny, ale wpływ na jego przebieg mają w bardzo dużym stopniu także wybrane czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.
Starzejąca się skóra – przyczyny starzenia się skóry
Objawy starzenia się skóry mają związek ze spadkiem metabolicznej aktywności komórek skóry. To proces niezwykle złożony, za który odpowiada cały szereg genów, powodujących stopniowy spadek zdolności skóry do odnowy i regeneracji.
Pierwsze objawy starzenia się skóry pojawiają się już po 25. roku życia, gdy zaczyna spadać produkcja kolagenu i elastyny, czyli dwóch podstawowych białek tkanki łącznej, których włókna zapewniają odpowiednią jędrność oraz elastyczność skóry. Wraz z wiekiem obecne w skórze włókna kolagenowe i elastynowe ulegają znacznemu osłabieniu, co objawia się wiotczeniem tkanek i utratą owalu twarzy. Tkanki tracą swoją zdolność do odkształcania się, co natomiast skutkuje pojawianiem się i utrwalaniem zmarszczek mimicznych.
W związku ze zmniejszoną produkcją kwasu hialuronowego, skóra traci także swoje naturalne nawilżenie, dlatego jednym z charakterystycznych oznak starzenia się skóry jest coraz bardziej doskwierająca nam suchość skóry. Ponadto na suchą skórę oddziałuje bezustannie szereg niekorzystnych czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry, np. promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska – często powodują one w jej strukturze nieodwracalne zmiany. Na przebieg procesu starzenia się skóry ma też wpływ wiele czynników wewnętrznych, np. dieta, działanie wolnych rodników, pielęgnacja skóry i styl życia, co sprawia, że poszczególne oznaki starzenia się skóry mogą u każdego przedstawiać się inaczej.
Jak przebiega proces starzenia się skóry?
Zmiany związane z procesem starzenia nigdy nie zachodzą z dnia na dzień – to proces, który trwa latami i jest podzielony na kilka etapów.
Pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się w wieku 25-35 lat i są bardzo subtelne – skóra twarzy nadal wygląda młodo, ale na jej powierzchni widoczne są już pierwsze zmarszczki, w szczególności w okolicy skóry wokół oczu. W tym czasie warto zacząć pieczołowicie dbać o swoją skórę, by spowolnić proces starzenia się skóry.
Drugi etap starzenia zaczyna się po 35. roku życia i trwa do ok. 50. roku życia. Kondycja skóry stopniowo ulega pogorszeniu, a punktem kulminacyjnym jest w tym przypadku spadek poziomu estrogenów związany z menopauzą. Skóra staje się coraz mniej elastyczna i wiotka, pojawiające się zmarszczki są dość głębokie, a dodatkowo koloryt skóry staje się ziemisty i pozbawiony witalności.
W trzecim etapie, czyli po 50. roku życia, mamy do czynienia z bardzo widocznymi oznakami starzenia. Młodzieńczą jędrność skóry zastępuje coraz bardziej wyczuwalna suchość i wiotkość skóry. Zmarszczki przybierają postać nieestetycznych bruzd i fałd, zaś na powierzchni skóry pojawia się coraz większa ilość nieestetycznych zmian pigmentacyjnych.
Jak zatrzymać starzenie się skóry?
Starzenia skóry nie jesteśmy w stanie całkowicie zatrzymać. Możemy jednak znacząco je spowolnić. Odzyskanie młodzieńczego wyglądu skóry, przywrócenie jej sprężystości i redukcja zmarszczek są możliwe. Medycyna estetyczna daje wiele możliwości i proponuje cały szereg zabiegów, które poprawiają stan starzejącej się skóry poprzez wspieranie procesów regeneracyjnych skóry i niwelowanie powstałych już oznak starzenia. Dzięki nim można wypełnić np. zmarszczki wokół oczu (tak zwane kurze łapki), zmarszczki palacza, dolinę łez, czy tak zwaną ,,lwią zmarszczkę” na czole. Ważne jest również napięcie skóry, które dodaje młodzieńczej świeżości. Usuwanie zmarszczek i poprawa kondycji starzejącej się skóry są skuteczniejsze, gdy dobieramy całościowe terapie skomponowane z wzajemnie uzupełniających się zabiegów. Dzięki temu możemy działać na skórę kompleksowo i rozwiązywać różne problemy, związane ze starzejącą się skórą.
Bezinwazyjny lifting, wykonany w technologii HIFU to skuteczna metoda walki ze starzejąca się skórą – usuwa zmarszczki, poprawia owal twarzy, redukuje wiotką skórę i podwójny podbródek.
Zabiegi wykonywane w tej technologii są precyzyjne i bezpieczne, a co najważniejsze, skutecznie działają na starzejąca się skórę. Wykonanie mezoterapii może stanowić uzupełnienie zabiegów na starzejącą się skórę. Mezoterapia wywołuje mechanizm regeneracji skóry w okolicy miejsca nakłucia. Wprowadzone za pomocą igły preparaty wspierają proces odbudowy i odmłodzenia skóry. Połączone działanie różnych terapii to doskonały sposób na walkę ze starzejąca się skórą – odmładza, regeneruje i ujędrnia skórę. Mezoterapia wspiera procesy odbudowy skóry po działaniu ultradźwięków, dzięki czemu rezultaty utrzymują się dłużej.
Nie zapominajmy jednak o tym, by odpowiadać także na codziennie potrzeby skóry, np. jej skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, dokładne oczyszczanie oraz nawilżenie przy pomocy dostosowanego do naszego typu skóry kremu. Warto też wdrożyć specjalne ćwiczenia mięśni twarzy i dietę bogatą w antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. Dzięki połączeniu tych różnych metod proces starzenia się skóry twarzy obejdzie się z nami znacznie łagodniej.
Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi.