Skip to main content

Suchość pochwy

Suchość pochwy można inaczej nazwać zbyt małym naturalnym nawilżeniem zarówno pochwy, jak i sromu. Śluz wytwarzany przez pochwę zdrowej kobiety pozwala na samooczyszczanie tych okolic, zapobieganie infekcjom, a także stosunki seksualne, które w przypadku suchości pochwy stają się bolesne, przez co wręcz niemożliwe. Suchość pochwy może być zarówno przyczyną chorób okolic intymnych, jak i ich symptomem.

Suchość pochwy – przyczyny

Przypadłość zazwyczaj ma swoje podłoże w zmniejszeniu produkcji estrogenu. Dlatego najczęściej obserwujemy suchość pochwy w ciąży, szczególnie na jej początku, tuż po porodzie, a także w okresie menopauzy, kiedy to stopniowo ścianki pochwy stają się zdecydowanie cieńsze i mniej elastyczne. U niektórych pań duże obniżenie poziomu estrogenów występuje przed miesiączką, dlatego pojawia się suchość pochwy przed okresem. Problem może mieć jednak również inne przyczyny, w tym:
Zanikowe zapalenie pochwy – czyli inaczej atrofia pochwy, która objawia się jej suchością, bólem, zaczerwienieniem i świądem,
Infekcje grzybicze lub bakteryjne – mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem suchości,
Antykoncepcja hormonalna – w formie pigułek, pierścieni czy plastrów,
Niektóre leki – np. przeciwalergiczne, część antybiotyków, preparaty stosowane w leczeniu mięśniaków i nietrzymania moczu oraz izotretynoina (lek m.in. na trądzik, łojotok czy łuszczycę).
Suchość pochwy podczas stosunku może mieć również przyczyny psychologiczne – w przypadku tego objawu oraz braku źródła problemu w czynnikach fizjologicznych, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Suchość pochwy – leczenie

Leczenie suchości pochwy zależy głównie od przyczyny tej przypadłości. Jeżeli problemem jest infekcja, należy ją wyleczyć. Gdy przyczyna leży w antykoncepcji, warto porozmawiać z ginekologiem o zmianie preparatu – być może pigułka o innym składzie będzie lepiej współgrać z fizjologią naszego organizmu i problem zniknie. W przypadku problemów z poziomem estrogenu, można zastosować hormonalną terapię zastępczą, jednak nie u każdej kobiety przyniesie ona odpowiednie rezultaty. Ponadto wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi, dlatego najlepiej dokładnie wypytać o wszystko swojego lekarza. Na rynku dostępne są również specjalne globulki, zwykle z kwasem hialuronowym i mlekowym, co pozostaje bezpieczną alternatywą również dla kobiet w ciąży, które nie mogą poddać się np. terapii hormonalnej. W wielu przypadkach bardzo dobre rezultaty dają też różnego rodzaju zabiegi rewitalizujące, np. z użyciem kwasu hialuronowego, mezoterapia,czy zabiegi z użyciem lasera. W przypadku suchości pochwy podczas stosunku można również doraźnie stosować dostępne na rynku lubrykanty – a jeśli problem leży w psychice, porozmawiać ze specjalistą.

Polecane zabiegi w leczeniu suchości pochwy:

Nici Vaginal Narrover
Wypełnianie warg sromowych – Neauvia Rose
Rewitalizacja warg sromowych i łechtaczki – Neauvia Deluxe
Powiększanie punktu G
Kwas hialuronowy
Mezoterapia igłowa
Obkurczanie pochwy Femilift
Laserowe obkurczanie pochwy