Swędzenie po depilacji laserowej – jak pielęgnować skórę po zabiegu? Eksperci z warszawskiej kliniki radzą

Depilacja laserowa, fachowo określana jako epilacja, to metoda umożliwiająca trwałe usunięcie niechcianego owłosienia. Zabiegi takie nie są bolesne, ale może im towarzyszyć pewien dyskomfort. Nieprzyjemne odczucia zdarzają się także w kolejnych dniach po zabiegu. Jednym z możliwych objawów jest swędzenie po depilacji laserowej. Wyjaśniamy, z czego wynika to uczucie i jak prawidłowo dbać o skórę po depilacji laserowej.  

Jak może wyglądać skóra tuż po depilacji laserowej? 

W trakcie depilacji laserowej energia urządzenia kierowana jest wprost do mieszków włosowych. Zostaje ona zaabsorbowana przez znajdujący się w nich barwnik – melaninę. Pigment ten obecny jest także w skórze. Nowoczesny sprzęt pozwala jednak na precyzyjne dobranie parametrów, dzięki czemu energia trafia wybiórczo do mieszków i powoduje ich zniszczenie pod wpływem zainicjowanego wzrostu temperatury bez znacznej ingerencji w pozostałe tkanki. 

Oczywiście minimalny fragment tkanek, które mają bezpośredni kontakt z mieszkami włosowymi, jednocześnie ulega niewielkiemu rozgrzaniu. Tuż po zabiegu mogą więc pojawić się objawy, takie jak np.:

 • zaczerwienienie obszaru zabiegowego;
 • drobne, czerwone punkciki w miejscu ujść gruczołów mieszkowych;
 • lekki obrzęk. 

Powierzchnia skóry w trakcie depilacji laserowej jest dodatkowo chroniona przez różnego rodzaju systemy chłodzące. Niemniej jednak w trakcie zabiegu Pacjenci zwykle odczuwają wzrost temperatury, niekiedy również drobne szczypanie, pieczenie czy kłucie. Lekkie zaczerwienienie skóry zwykle jest zupełnie normalne i ustępuje samoistnie w krótkim czasie.  

Z czego wynika swędzenie skóry po laserze? Czy to normalny objaw? 

Depilacja laserowa jest zabiegiem nieinwazyjnym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że chociaż energia urządzeń pomija wierzchnią warstwę skóry, to jednak zmiany zachodzące w okolicy mieszków włosowych istotnie wpływają na tkanki. Ponadto energia laserowa jest rodzajem światła i ze względu na wzrost temperatury może prowadzić do odparowywania wody z tkanek. 

Normalne jest więc, że po depilacji laserowej skóra staje się sucha, a temu może towarzyszyć swędzenie. Po depilacji laserowej w Klinice Miracki w Warszawie zawsze informujemy Pacjenta, czego może się spodziewać po zabiegu oraz jak pielęgnować skórę i zminimalizować ewentualny dyskomfort.  

Kiedy swędzenie po depilacji laserowej wymaga konsultacji z lekarzem? 

Powikłania w postaci poparzeń i reakcji alergicznych po depilacji laserowej zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli jednak na skórze po laserze pojawią się niepokojące zmiany i dokucza Ci bardzo uporczywe swędzenie, którego nie łagodzi stosowanie balsamów i kremów nawilżających, najbezpieczniej skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadził zabieg. 

Jak pielęgnować swędzącą skórę po depilacji laserowej? 

Swędząca skóra po laserze to sygnał, że tkanki potrzebują nawilżenia – swędzenie jest jednym z głównych objawów wysuszenia naskórka, niezależnie od etiologii problemu. Bardzo ważne jest więc, aby zadbać o intensywne nawilżenie. Jednak trzeba pamiętać, że po depilacji laserowej nie można stosować wszystkich kosmetyków. Najbezpieczniejsze są te, które działają łagodnie, nie zawierają alkoholu czy sztucznych dodatków. 

Jeśli dokucza Ci swędzenie nóg, okolic bikini, pach czy innych części ciała –  stosuj kosmetyki o działaniu łagodzącym i mocno nawilżającym, które bazują na naturalnych składnikach. Po depilacji pach przez pewien czas unikaj też antyperspirantów, zwłaszcza tych zawierających alkohol. Osoba wykonująca zabieg wskaże Ci, jakie preparaty będa odpowiednie.      

Nadmierna wrażliwość skóry może być spowodowana również jej niedostateczną ochroną. W pierwszych dniach po depilacji laserowej należy unikać słońca, kąpieli w basenach, czy korzystania z sauny. Jeśli Pacjent nie zastosuje się do wskazań, ryzyko podrażnień znacznie wzrasta.  

Wszystkie informacje na temat depilacji laserowej i koniecznej pielęgnacji skóry uzyskasz podczas konsultacji w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach. 

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa

KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

KRAKÓW

Fabryczna 1 (Kraków)

Kod pocztowy: 31-553 Kraków

Wkrótce otwarcie:

ŁÓDŹ

Piotrkowska 157A (Łódź)

Kod pocztowy: 90-440 Łódź

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki