Skip to main content

Z czego wynika obrzęk ciastowaty i jak go leczyć?

Obrzęk ciastowaty to jedna z postaci obrzęku limfatycznego. Najczęściej dotyczy nóg, choć z czasem może obejmować również i inne partie ciała oraz twarzy. Wiedz, że obrzęk ciastowaty zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Jak wygląda leczenie obrzęku ciastowatego i co jest możliwym czynnikiem sprawczym tego stanu? Sprawdźmy!

Jakie są przyczyny obrzęku ciastowatego?

Obrzęk ciastowaty oznacza, że po uciśnięciu skóry, przez jakiś czas widoczny jest na niej ślad. Zastanawiasz się, co jest przyczyną tego stanu? Obrzęk ciastowaty jest jednym z objawów zespołu nefrotycznego (inaczej nerczycy). Choroba ta polega zaburzeniu funkcji nerek – gdy organy te nie pracują prawidłowo, dochodzi do nadmiernej utraty białka wraz z moczem. Wiedz, że w niektórych przypadkach nerczyca może skutkować niewydolnością nerek, nie można więc bagatelizować tego schorzenia. Inne przyczyny obrzęku ciastowatego to:

  • urazy,
  • niewydolność żylna,
  • wady wrodzone,
  • stany zapalne skóry,
  • nabyte uszkodzenie układu chłonnego.

Warto dodać, że przewlekły obrzęk ciastowaty nóg zwiększa ryzyko rozwoju chorób bakteryjnych i grzybiczych. Może spowodować też rozwój zapalenia więzadeł i ścięgien.

Jakie są objawy obrzęku ciastowatego?

Jak już napomknęliśmy na wstępie artykułu, obrzęk ciastowaty głównie obejmuje kończyny dolne, choć z czasem może „rozlewać” się na inne części ciała. Chory obszar jest dysproporcjonalny w porównaniu ze zdrowym (nieobjętym obrzękiem). Wielu chorych skarży się również na uczucie ciężkości i rozpierania. Z czasem obrzęknięta skóra twardnieje, może dojść też do włóknienia i różnych deformacji. Niekiedy mocno obrzęknięta noga powoduje nawet ograniczenie ruchomości chorego. 

Leczenie obrzęku ciastowatego

Na czym polega leczenie obrzęków ciastowatych? Wszystko zależy od przyczyny uciążliwych dolegliwości. W terapii stosuje się np. bandażowanie, rehabilitację ruchową, ćwiczenia, kinesiotaping i presoterapię. By zmniejszyć obrzęki, pomocne mogą okazać się rajstopy i pończochy uciskowe. Dobrym rozwiązaniem są też zabiegi drenażu limfatycznego, które pobudzają naczynia limfatyczne do pracy i ułatwiają odprowadzenie nadmiernie nagromadzonego płynu tkankowego. W przypadku infekcji skórnych o podłożu bakteryjnym zwykle wdrażamy antybiotykoterapię. Nerczycę powodującą obrzęki ciastowate leczymy immunosupresyjnie.

Leczenie obrzęku limfatycznego dzięki endermologii

Pomocniczo w leczeniu obrzęku limfatycznego można zastosować endermologię, która wykorzystuje masaż podciśnieniowy i jest bezbolesną procedurą zabiegową. Liczba sesji terapeutycznych ustalana jest indywidualnie, w zależności od danego przypadku. Zabieg poprzedza wizyta kwalifikująca, podczas której specjalista przedstawia przeciwwskazania, wskazania i ustala plan terapii. Do głównych czynników wykluczających zaliczamy:

  • I trymestr ciąży,
  • zapalenie żył,
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • choroby nowotworowe,
  • bielactwo,
  • choroby krwi,
  • bielactwo,
  • aktywne infekcje skóry.

Czy endermologia boli? Nie, w opinii wielu osób zabiegi są przyjemne i komfortowe. Warto dodać, że metoda ta stymuluje skórę do regeneracji, pobudza krążenie krwi i ułatwia usuwanie nadmiaru toksyn z organizmu.

Zmagasz się z obrzękiem limfatycznym i chcesz skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów? Umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki

0