Zabiegi na rozstępy
Rozstępy to forma uszkodzenia włókien kolagenowych w skórze, mająca postać czerwonych lub białych pasm. Czerwone rozstępy pojawiają się jako pierwsze i właśnie wtedy można przeprowadzić najskuteczniejszą terapię. Białe rozstępy oznaczają, że zmiany są w etapie zaniku. Wówczas jednak całkowita likwidacja blizn jest już niemożliwa. Rozstępy zwykle są następstwem: osłabienia skóry po ciąży, wahań wagi, niektórych chorób czy zmian hormonalnych.
Rozstępy – zapobieganie, zabiegi
Rozstępy skórne można likwidować za pomocą dermokosmetyków i preparatów o odpowiednim składzie (np. związki krzemu, wosk pszczeli czy arabinogalaktan), właściwego odżywiania się (produkty zawierające duże ilości witaminy C, witamin z grupy B czy białka) oraz zabiegów. Kluczową sprawą jest też zapobieganie rozstępom, zanim jeszcze się pojawią, a można to osiągnąć przez odpowiednie nawilżanie skóry, masaże, ćwiczenia czy kontrolę wagi. Białe rozstępy można spłycić i wygładzić, zaś skóra dotknięta tym problemem stanie się bardziej jędrna.
Rozstępy – zabiegi medyczne
Medycyna estetyczna oferuje zainteresowanym osobom terapię światłem LED, mezoterapię czy leczenie dwutlenkiem węgla. Najskuteczniejszą formą redukcji rozstępów jest wciąż laseroterapia (frakcyjna CO2, Discovery Pico, Mosaic), która stymuluje produkcję włókien kolagenowych i leczy rozszerzone naczynia krwionośne. Zarówno profilaktyka, jak i leczenie rozstępów powinno rozpocząć się jak najwcześniej (jeszcze przed wejściem w fazę dojrzewania – zapobieganie i po pojawieniu się pierwszych objawów – terapia).