Skip to main content
Klinika Miracki - najskuteczniejsze metody usuwania zmian skórnych

Zmiany skórne – usuwać czy nie usuwać? A jeśli tak, to jaką wybrać metodę do usunięcia zmiany skórnej?

Idealna skóra bez żadnej skazy to rzadkość. Zazwyczaj pojawiają się na niej różnego rodzaju zmiany skórne, np. pieprzyki, brodawki czy kurzajki. Wówczas zaczynamy zastanawiać się czy należy je usunąć. Najlepiej jest oczywiście zgłosić się do lekarza, aby poznać ich charakter. Obecnie dysponujemy różnymi metodami usuwania zmian skórnych, ale niewątpliwe jedną z najlepszych jest laseroterapia.

Co nazywamy zmianą skórną?

Zmiana skórna to każda nienaturalna zmiana w strukturze naszej skóry. Wyróżniamy różnego rodzaju zmiany, które różnią się od siebie, np. kolorem, kształtem i strukturą. Najpopularniejsze są znamiona barwnikowe, włókniaki, brodawki oraz naczyniaki rubinowe.

Kiedy podjąć decyzję o usunięciu zmiany?

Każda niepokojąca zmiana powinna być poddana wnikliwej ocenie lekarskiej. Konieczne może być wykonanie badania histopatologicznego, które określi jej charakter. Poważniejsze zmiany skórne należy natychmiast usuwać (mogą przekształcić się w nowotwór). Niektóre z nich, mimo że nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, usuwa się tylko ze względów estetycznych

Metody usuwania zmian skórnych

Tradycyjnym sposobem usuwania zmian jest ingerencja chirurgiczna. Wówczas lekarz przy pomocy skalpela wycina zmianę razem z marginesem zdrowej tkanki i zszywa skórę. Można zastosować także radiochirurgię, czyli usuwanie zmian przy pomocy fal radiowych. Najczęściej jednak wykorzystuje się laseroterapii. W naszej klinice zmiany skórne usuwamy laserem CO2. To niezwykle skuteczna, ale także bezpieczna metoda, dzięki której skóra szybko się regeneruje (laser stymuluje komórki skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych).

Na czym polega usuwanie zmian skórnych laserem?

Przed zabiegiem skóra Pacjenta zostaje odkażona. W tym przypadku nie stosuje się znieczulenia, ponieważ skóra w trakcie działania lasera jest cały czas chłodzona strumieniem zimnego powietrza. Wiązka światła lasera w zaledwie kilka minut odparowuje zmianę skórną (bez krwawienia). Następnego dnia leczone miejsce pokrywa się tylko niewielkim brązowym strupkiem, po którym nie zostają żadne blizny. Do czasu wygojenia ranki, nie wolno wystawiać jej na działanie promieni słonecznych (grozi to powstaniem przebarwień).

Czy do usunięcia zmiany skórnej wystarczy jeden zabieg?

Zazwyczaj zmianę skórną w całości usuwa się podczas jednego zabiegu. Niekiedy jednak, w przypadku bardzo dużych zmian, konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji. Trzeba też pamiętać, że wiele zmian skórnych ma tendencję do odrastania. 

W przypadku zmian skórnych największe znaczenie ma diagnostyka. Jeśli tylko zauważymy u siebie niepokojącą zmianę, niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Ważne jest więc obserwowanie zmian na swoim ciele, ponieważ mało znaczący pieprzyk może z czasem przerodzić się w coś znacznie poważniejszego. Pamiętajmy, że wcześnie wykryty nowotwór skóry ma ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Zawsze możemy także usunąć zmianę wyłącznie ze względów estetycznych, wówczas laser to doskonałe rozwiązanie.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0