Zylaki kończyn dolnych
Żylaki kończyn dolnych – wprowadzenie
Żylaki kończyn to bardzo przykra i nieestetyczna dolegliwość, szczególnie gdy dotyczy nóg. Zmiany przybierają wówczas postać sinych wypukłości skóry wzdłuż żył, a to oznacza, że żylne zastawki działają wadliwie, powodując cofanie się płynącej do serca krwi i w efekcie do widocznego rozszerzania się żył. Żylaki kończyn dolnych to przypadłość dziedziczna, dlatego, wiedząc o chorobach w rodzinie, należy jak najszybciej zadbać o profilaktykę w tym zakresie. Stany podwyższonego ryzyka występowania tej choroby to: ciąża, nadwaga, praca stojąca, urazy czy dźwiganie.
Żylaki kończyn dolnych – profilaktyka
Istotne w profilaktyce żylaków są: kontrola masy ciała, regulacja procesu przemiany materii, odpowiednia dieta (produkty z błonnikiem, owoce, herbaty ziołowe, unikanie słodyczy i kawy), ruch, odpoczynek z nogami w górze, stosowanie suplementów z diosminą i rutyną. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów na udach i łydkach zalecane jest stosowanie preparatów z heparyną, biokosmetyków czy leków. Kobietom cierpiącym na żylaki kończyn dolnych zaleca się też noszenie specjalnego obuwia bez obcasów i rajstop uciskowych.
Żylaki kończyn dolnych – leczenie
Poważny problem wymaga już nie tylko leczenia farmakologicznego, lecz także chirurgicznego. Dziś częściej od operacji żylaków stosuje się metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Jedną z najskuteczniejszych form walki z żylakami kończyn jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym usuwaniu żylaków. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji.