Skip to main content

Zylaki na nogach

Żylaki na nogach – wprowadzenie

Żylaki na nogach to bardzo nieestetyczna i bolesna dolegliwość. Gdy zmiany przybierają postać sinych zgrubień wzdłuż żył, oznacza to, że żylne zastawki zawodzą, powodując cofanie się płynącej do serca krwi, a w rezultacie do widocznego rozszerzania się żył. Żylaki na nogach to przypadłość dziedziczna i cywilizacyjna, dlatego należy jak najszybciej zadbać o profilaktykę w tym zakresie. Stany podwyższonego ryzyka występowania tej choroby to: ciąża, nadwaga i wykonywanie niektórych zawodów, wymagających ustawicznego obciążania nóg (np. ekspedientka, fryzjerka).

Żylaki na nogach – profilaktyka

Istotne w profilaktyce żylaków jest kontrolowanie masy ciała poprzez regulację procesu przemiany materii i odpowiednią dietę, najlepiej z dużą ilością błonnika i bez węglowodanów. Pożądane są też ruch, odpoczynek z nogami w górze i stosowanie suplementów z diosminą i rutyną. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów na udach i łydkach, zalecane jest stosowanie preparatów przeciwzakrzepowych czy wskazanych przez specjalistę leków. Kobietom cierpiącym na żylaki nóg zaleca się też noszenie specjalnego obuwia bez obcasów i rajstop uciskowych.

Żylaki na nogach – leczenie

Dziś częściej od operacji żylaków stosuje się metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Jedną z najskuteczniejszych form walki z żylakami kończyn jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym usuwaniu żylaków. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Leczenie laserowe daje znakomite efekty i jest bezpieczne.

0