Menu

Żylaki na udach

Żylaki na udach to bardzo niekomfortowy stan i bolesna dolegliwość. Gdy zmiany przybierają postać sinych zgrubień wzdłuż żył, oznacza to, że zastawki żylne źle funkcjonują, a krew cofa się, co w rezultacie powoduje widoczne rozszerzanie się naczyń żylnych. Jeśli chodzi o przyczyny żylaków na udach, jest to przypadłość uwarunkowana genetyczne, dlatego, mając świadomość takiego obciążenia, należy jak najszybciej zadbać o profilaktykę w tym zakresie. Stany podwyższonego ryzyka występowania tej choroby to: ciąża, nadwaga i wykonywanie niektórych zawodów, wymagających ustawicznego obciążania nóg.

Żylaki na udach – profilaktyka

Istotne w profilaktyce żylaków jest kontrolowanie masy ciała poprzez dbanie o właściwy proces przemiany materii i odpowiednią dietę, najlepiej z dużą ilością błonnika i bez węglowodanów. Pożądane są też: ruch, odpoczynek w odpowiednich pozycjach i stosowanie suplementów z diosminą i rutyną. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów żylaków na udach, zalecane jest stosowanie preparatów przeciwzakrzepowych czy farmaceutyków. Kobietom cierpiącym na żylaki ud zaleca się też noszenie specjalnego obuwia bez obcasów i rajstop uciskowych.

Żylaki na udach – terapia

Dziś częściej od metod operacyjnych stosuje się łagodniejsze formy usuwania żylaków, np. radiochirurgię, leczenie laserowe czy parowe. Jedną z najskuteczniejszych form walki z żylakami kończyn jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym zamykaniu patologicznie zmienionych żył. Zabieg leczenia żylaków przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Leczenie laserowe daje znakomite efekty i jest bezpieczne.