Skip to main content

Zylaki narządów rodnych

Żylaki narządów rodnych dotykają najczęściej macicy, krocza i warg sromowych. Żylaki macicy pojawiają się zwykle u kobiet, które mają już potomstwo, a odstępy między ciążami były dość krótkie. Dodatkowo, znaczne rozszerzenie się naczyń żylnych w ciąży sprawia, że ruch krwi żylnej w miednicy małej zostaje odwrócony, co powoduje nadmierne gromadzenie się jej w żyłach i w efekcie tworzenie się żylaków narządów rodnych (w końcu do pojawienia się ich w okolicy sromu, a nawet na udach). Żylaki sromu mogą być bolesne podczas menstruacji lub współżycia seksualnego, żylaki macicy objawiają się uporczywym bólem w dole brzucha, który może trwać nawet kilka miesięcy.

Żylaki narządów rodnych – leczenie zachowawcze

Żylaki sromu w ciąży są leczone objawowo. Dopiero po porodzie, jeśli nie ustąpią w ciągu kilu miesięcy, można zastosować odpowiednią terapią chirurgiczną. Leczenie żylaków macicy jest dość łatwe i nieinwazyjne. Zazwyczaj polega na aplikacji na skórę płynów i kremów, których zadaniem jest obkurczenie naczyń krwionośnych. Tego typu preparaty zwykle mają w składzie wyciąg z kasztanowca, który zwiększa napięcie naczyń i działa przeciwzapalnie.

Żylaki narządów – leczenie chirurgiczne

W przypadku żylaków macicy dobre wyniki daje zarówno skleroterapia, jak i laseroterapia. Podobnie jest w przypadku żylaków sromu. Dobre efekty przynoszą też zabiegi chirurgiczne, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Terapiom może towarzyszyć ból czy krwawe wybroczyny, które jednak znikają po kilku dniach. Zabieg usuwania żylaków sromu musi być wykonywany przez specjalistę od chirurgii naczyniowej, specjalizującego się w chirurgii żylaków. Oczywiście, zabiegów narządów rodnych nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Wówczas możliwe jest tylko leczenie zachowawcze.

0