Zylaki powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego to męska dolegliwość, polegająca na patologicznym poszerzeniu się żył splotu wicowatego. W żyle jądrowej następuje zastój krwi, a co za tym idzie, naczynia żylne się nienaturalnie rozszerzają. Z uwagi na specyfikę męskiej anatomii żylaki lewego naczynia jądrowego występują znacznie częściej niż z prawej strony. Wśród przyczyn tej choroby wyróżnia się: wrodzoną wadę zastawek w żyle jądrowej, ucisk na żyłę jądrową, nowotwory czy zakrzepowe zapalenie żył. Objawy żylaków są wyjątkowo nieprzyjemne – może wywoływać ogromny ból, temperaturę, obrzęk worka mosznowego i bezpłodność.
Żylaki powrózka nasiennego – diagnoza
Nie istnieją żadne szczególne sposoby, które mogłyby zapobiec powstaniu tej choroby. Gwarancją dobrego samopoczucia jest jednak jak najwcześniejsze zdiagnozowanie przez urologa. Sygnałami świadczącymi o prawdopodobieństwie wystąpienia żylaków powrózka są: niemożność zapłodnienia partnerki, tępy ból w mosznie lub okolicach pachwiny, dysfunkcje seksualne.
Żylaki powrózka nasiennego – terapia
Wśród zabiegów leczenia żylaków powrózka nasiennego wyróżnia się: metodę klasyczną (Benneta i Kochera), laparoskopową, mikrochirurgiczną lub wewnątrznaczyniową. Dużym zainteresowaniem cieszą się zabiegi laparoskopowe i embolizacja żył jądrowych. Zabieg embolizacji, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polega na zamknięciu niewydolnej żyły jądrowej za pomocą odpowiednich sprężynek wprowadzanych przez wenflon. Laparoskopia zaś wykonywana jest zwykle w znieczuleniu ogólnym i jest nieco bardziej skomplikowana (wykonywana pod okiem kamery endoskopowej), jednak mniej inwazyjna, a pacjenci szybciej po jej wykonaniu dochodzą do zdrowia.