Zylaki u nastolatków
Żylaki kojarzone głównie z dolegliwością nóg są w istocie problemem, który może dotknąć różnych obszarów ciała (kończyny, przełyk, powrózki nasienne). Powstają w wyniku niewłaściwego funkcjonowania zastawek żylnych, które zaburzają ruch krwi i prowadzą do jej cofania się, a w efekcie do widocznego rozszerzania się żył. Na tę dolegliwość często uskarżają się nastolatki. Poważnym problemem młodych mężczyzn, którego nie wolno bagatelizować z uwagi na ryzyko bezpłodności, są żylaki worka mosznowego. Dziewczęta z kolei odkrywają zwykle pierwsze pajączki na udach, łydkach i pod kolanami.
Żylaki u nastolatków – zapobieganie
O profilaktykę powinny zadbać zwłaszcza te osoby, których rodzice i dziadkowie też borykają się z żylakami. W profilaktyce żylaków nóg istotna jest aktywność ruchowa (spacery, pływanie, jazda na rowerze). Należy też dbać o dietę i przemianę materii, warto zatem spożywać dużo produktów zawierających antyoksydanty. Można też stosować żele i maści antyzakrzepowe. Badaniem, dzięki któremu można zdiagnozować problemy układu tętniczo-żylnego, jest specjalne USG, tzw. USG Dopplera.
Żylaki u nastolatków – terapia
W przypadku narastającego problemu leczenie zachowawcze nie daje efektów – niezbędna jest ingerencja chirurga. Zwłaszcza w przypadku żylaków powrózka nasiennego. W tym wypadku wskazane są zabiegi laparoskopowe i embolizacja żył jądrowych. W terapii żylaków kończyn chirurdzy stosują skleroterapię, metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Wśród nich najskuteczniejsza jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym zamykaniu żylaków. Odpowiednio wczesne zlikwidowanie problemu żylaków jest bardzo ważne u pacjenta w młodym wieku.