Kup voucher za 3000 zł i korzystaj z cen Black Friday przez 24 miesiące!
Usuwanie tatuaży

Prawdy i mity o usuwaniu tatuażu – czy można się go pozbyć?

Podjęcie decyzji o usunięciu tatuażu nie jest łatwe. Często nie decydujemy się na podejście do zabiegu, bo głęboko w naszej świadomości zakorzeniony jest stereotyp, zgodnie z którym, usunięcie tatuażu jest niemożliwe do wykonania. W internetowych źródłach można przeczytać opinie, że po laserowym usuwaniu tatuażu pozostają blizny i resztki pigmentu w skórze, a leczenie łączy się z ogromnym bólem, a przy tym jest nieefektywne i długotrwałe. Często można również natrafić na opinie, według których, nie wszystkie barwniki można usunąć ze skóry, a po tatuażu, nawet skutecznie usuniętym, pozostaje tak zwane widmo. Jak jest w rzeczywistości? Czy można skutecznie usunąć tatuaż?

Konsultacja ze specjalistą – pierwszy krok do usunięcia tatuażu

Wokół tematyki usuwania tatuażu narosło całe mnóstwo mitów i półprawd. O ile zawsze musimy pamiętać, że podstawową kwestią w usuwaniu tatuażu jest indywidualne podejście – w końcu tatuaż, tatuażowi nierówny i każdy wymaga wnikliwej oceny i diagnozy – o tyle większość budzących wątpliwości kwestii można bardzo klarownie rozstrzygnąć. Laserowe usuwanie tatuażu ma bardzo różne opinie – od entuzjastycznych po dalece sceptyczne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie każdy tatuaż można skutecznie usunąć. Już po pierwszej konsultacji z profesjonalistą, doświadczony praktyk będzie umiał przedstawić pacjentowi możliwe efekty terapii.

Laserowe usuwanie tatuaży, a blizny

Jedyną skuteczną i dającą najwyższe prawdopodobieństwo zadowalających efektów metodą usuwania tatuażu jest wykorzystanie lasera. Można oczywiście poddawać się zabiegom alternatywnym, jakimi są między innymi głębokie peelingi, jednak tego typu leczenie nie da pożądanych rezultatów. Nie bez znaczenia pozostaje wybór lasera do usuwania tatuażu. Zabieg można bowiem wykonywać kilkoma dostępnymi na rynku urządzeniami. Laserem najnowszej generacji jest laser PicoSure. To model, który tym różni się od innych laserów do tatuażu, że wykorzystuje najkrótszy możliwy impuls, czyli impuls pikosekundowy.

W starszego typu laserach były wykorzystywane wiązki nanosekundowe czyli impulsy znacząco dłuższe. Długość kontaktu fali lasera ze skórą wpływa na to, jak mocno zostanie ona uszkodzona. W przypadku laserów nanosekundowych, wspomniany kontakt jest stosunkowo długi, a zatem skóra zostaje zniszczona i mogą na niej powstawać blizny. Skrócenie impulsu do minimum w laserze PicoSure pozwala uniknąć niepożądanego efektu zabiegu. Tym samym możemy obalić mit o pozostawaniu blizn po zabiegach laserowego usuwania tatuażu.

Czy każdy tatuaż można usunąć?

W dyskusjach na temat usuwania tatuażu, często pojawia się temat efektów, jakie daje zabieg. Na samym początku należy sprawdzić, czy tatuaż, który posiadamy, da się usunąć w całości. Zwykle jest to możliwe, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu terapia będzie długotrwała, a koszt usunięcia tatuażu wysoki – najwyższy w przypadku kolorowych tatuaży o dużych rozmiarach. Jest jednak jeden wyjątek – żaden laser nie usunie ze skóry koloru białego.

Jeszcze do niedawna nie stanowiło to wielkiego problemu, ponieważ biały barwnik był stosowany stosunkowo rzadko, jednak wraz z rozwojem profesjonalnych studiów tatuażu, wykorzystuje się go coraz częściej. Czasami o jego posiadaniu może nie wiedzieć sam właściciel tatuażu, bo ten odcień barwnika aplikowany jest zazwyczaj w celu cieniowania lub podkreślania konturów, a także mieszany z innymi barwnikami. Tymczasem każdy laser do usuwania tatuażu oddziałuje bezpośrednio na barwnik: koloru białego, ze względu na jego specyfikę, po prostu nie zauważa.

Tym samym, nie można usunąć każdego tatuażu. Z wzorami z białym barwnikiem laser sobie nie poradzi. Dodatkowo, dla laserów starszej generacji, najtrudniejszym i nieosiągalnym kolorem jest czerwony wraz z jego wszystkimi odcieniami. Laser PicoSure nie ma problemu z jego usunięciem. Wszystko dzięki temu, że dysponuje specjalną głowicą o innej długości fali, która przeznaczona jest przede wszystkim do pozbywania się czerwonego barwnika.

Usunięcie tatuażu – czy po zabiegu pozostanie ślad na skórze?

Kolejna wątpliwość, jaka pojawia się bardzo często w dyskusjach i opiniach na temat laserowego usuwania tatuażu to pozostający na skórze biały ślad, tzw. widmo tatuażu, po wykonaniu zabiegu. Skóra ulega nieustannej przebudowie – warstwy naskórka ścierają się w naturalny sposób i są zastępowane przez kolejne. Jednym z istotnych składników skóry jest melanina czyli naturalny barwnik, który odpowiada za fototyp skóry czyli tak zwaną karnację. Jeżeli połączymy te dwa elementy z metodyką działania lasera do usuwania tatuażu, sprawa wydaje się oczywista.

usuwanie tatuażu, laserowe usuwanie tatuażu, usunięcie tatuażu, jak usunąć tatuaż, laser picosure, laser picosekundowy
Zabieg usuwania tatuażu laserem PicoSure

Skoro laser działa na barwnik, a karnacja skóry zależy od zawartości barwnika, to im ciemniejsza cera, tym widmo po tatuażu będzie wyraźniejsze. Laser bowiem nie potrafi wybrać, który barwnik usuwa i dokonuje depigmentacji na całym obszarze swojego działania. Dlatego po zabiegach laserowego usuwania tatuażu pozostają na skórze jaśniejsze ślady, popularnie zwane widmem, bądź linią demarkacyjną. Jednak, tak jak napisaliśmy wcześniej – skóra człowieka znajduje się w nieustannym procesie przebudowy. Melanina jest na bieżąco dostarczana do komórek skóry, dzięki czemu jej koloryt z czasem się wyrównuje do naturalnego. Reasumując: widmo po tatuażu pozostaje (tym wyraźniejsze im ciemniejsza karnacja skóry pacjenta), jednak po pewnym czasie w naturalny sposób znika.

Laserowe usuwanie tatuażu – czy zabieg jest bolesny?

Ostatnia kwestia, która dręczy osoby szukające rady jak usunąć tatuaż dotyczy tego, czy zabiegi laserowej redukcji tatuażu są bolesne i długotrwałe. Tu niestety nie mamy dobrych wiadomości dla pacjentów o niskiej odporności na ból. Zabieg jest bolesny, a do usunięcia tatuażu potrzebnych jest od kilku do kilkunastu sesji w zależności od rozległości tatuażu, jego kolorów i głębokości. Na pewno jednak spośród laserowych metod redukcji tatuażu, laser PicoSure wyróżnia się najmniejszą bolesnością podczas zabiegu, a ogólny czas terapii jest wielokrotnie krótszy niż w przypadku laserów starszej generacji.

Laserowe usuwanie tatuażu Warszawa, Katowice

Laserowe usuwanie tatuażu w Warszawie i Katowicach przy pomocy starszych laserów jest możliwe w kliku klinikach. Jeżeli jednak zależy Wam na skorzystaniu z najnowocześniejszego i najskuteczniejszego lasera do likwidacji tatuażu, możecie go znaleźć jedynie pod naszym adresem. Laser PicoSure w Klinice Miracki jest jedynym tego typu urządzeniem w Warszawie i jednym z zaledwie dwóch w Polsce.

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki