Cellulit u nastolatków – przyczyny i leczenie. Usuwanie cellulitu wkrótce dostępne także w naszej klinice w Łodzi

Okres dojrzewania jest szczególnie burzliwy. Szalejące hormony wpływają na emocje młodych osób, oddziałują także na ich wygląd zewnętrzny. Jednym z częstych problemów jest cellulit u nastolatków. Jakie są przyczyny nierównomiernych grudek pod skórą i na czym polega leczenie cellulitu w młodym wieku? Przybliżamy szczegóły!  

Co może odpowiadać za cellulit u nastolatków? 

Obecnie wiadomo, że cellulit dotyczy nawet ok. 90% populacji. Problem ten występuje głównie u kobiet, co ma istotny związek z zaburzeniami hormonalnymi. W okresie dojrzewania tzw. burza hormonów płciowych jest zupełnie normalna, tym samym cellulit u młodych dziewczyn występuje stosunkowo często.  

Wzrost stężenia niektórych substancji wydzielanych przez układ dokrewny wpływa nie tylko na rozwój narządów płciowych, ale także na tkankę tłuszczową, układ krwionośny i limfatyczny:

 • Pod wpływem estrogenów (żeńskich hormonów) dochodzi m.in. do rozszerzenia naczyń krwionośnych. To z kolei sprawia, że w przestrzeniach międzykomórkowych może gromadzić się płyn powodujący niewidoczne i niewyczuwalne obrzęki. Generowany przez nie nacisk w dalszym etapie zaburza krążenie krwi i limfy, utrudnia też odżywienie i dotlenienie komórek tkanki tłuszczowej (adipocytów). 
 • W konsekwencji komórki tłuszczowe ulegają rozrostowi. Powiększając swoją objętość w dalszym stopniu zaburzają krążenie, co przyczynia się także do odkładania się toksyn w organizmie – powstaje błędne koło. 
 • W następstwie przerostu lipidów mogą one kumulować się w większe skupiska, tworząc grudki. 
 • W pierwszej fazie zmiany takie są zauważalne tylko po ściśnięciu fałdu skórnego. W następnych przy zmianie pozycji, a przy zaawansowanym cellulicie niezależnie od ułożenia ciała. 

Problem ten najczęściej dotyczy osób z nadwagą. Warto jednak pamiętać, że ze względu na znaczenie hormonów cellulit występuje także u osób szczupłych. 

Inne możliwe przyczyny powstawania cellulitu u młodych dziewczyn

Ryzyko cellulitu u młodej dziewczyny wzrasta również jeśli jej mama czy babcia mają ten sam problem – częściowo skłonność do ,,pomarańczowej skórki” jest dziedziczna. Mając na uwadze proces powstawania nierównomiernych skupisk komórek tłuszczowych oraz jego związek z obrzękami i nadwagą, jako możliwe przyczyny cellulitu u nastolatków wymienia się także:

 • niską aktywność fizyczną;
 • częste przebywanie w tej samej pozycji;
 • niezdrową, wysokoprzetworzoną dietę;
 • noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie
 • negatywnie na układ hormonalny, a tym samym na wygląd działa również stres i niedostateczna ilość snu.    

Cellulit nastolatków – jak usunąć go ćwiczeniami i dietą? 

Pomarańczowa skórka najczęściej występuje się na partiach ciała najbardziej narażonych na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Największym problemem jest więc cellulit na udach i na pośladkach. W tych miejscach pojawia się on także u osób szczupłych. Z kolei przy nadwadze i otyłości nierównomierne grudki mogą rozwijać się także na ramionach i brzuchu. 

Podstawą walki c cellulitem jest aktywność fizyczna. Na szczęście wymienione partie są podatne na ćwiczenia. Osoby młode powinny więc zadbać o odpowiednią dozę ruchu. Niezwykle ważna jest też dieta. Nawet jeśli nie występuje problem z nadmiernymi kilogramami, warto o nią zadbać. Aby uniknąć gromadzenia się wody w organizmie i powstawania obrzęków należy zwiększyć ilość wypijanej wody. Wbrew pozorom im mniej płynów przyjmujemy, tym więcej gromadzi się ich w ciele – jest to forma naturalnej obrony organizmu przed potencjalnym odwodnieniem.   

Oporny cellulit – jak z nim walczyć z pomocą medycyny estetycznej? 

Zdarza się, że pomimo zdrowego stylu życia cellulit u nastolatków i tak się rozwija. W takich przypadkach jako wsparcie można potraktować zbiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. W Klinice Miracki w Łodzi redukcja cellulitu u nastolatków dedykowana jest głównie pełnoletnim Pacjentom, ale zależy to przede wszystkim od specyfiki konkretnego zabiegu.  

Wiele dostępnych zabiegów to metody nieinwazyjne, a nawet przyjemne. Różnego rodzaju masaże, zabiegi stymulujące rozkład tkanki tłuszczowej i procesy regeneracyjne wspomagają walkę z tym problemem. Dostępne sposoby na cellulit u nastolatków to również zabiegi oparte o technologię ultradźwięków, podczerwieni czy fal radiowych.

O szczegóły dotyczące dostępnych metod możesz zapytać podczas konsultacji w Klinice Miracki w Łodzi, Katowicach, Krakowie lub Warszawie.  

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa

KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

KRAKÓW

Fabryczna 1 (Kraków)

Kod pocztowy: 31-553 Kraków

Wkrótce otwarcie:

ŁÓDŹ

Piotrkowska 157A (Łódź)

Kod pocztowy: 90-440 Łódź

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki