Skip to main content

Co jest dobre na cellulit? Jak postępować z ,,pomarańczową skórką”?

Cellulit to problem większości kobiet i sporego grona mężczyzn, co więcej, w praktycznie każdym wieku. Niemniej jednak nie jest to tylko defekt estetyczny – zaniedbane zmiany w zaawansowanym stadium mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, często są przyczyną bólu, zaburzeń krążenia i znacznego pogorszenia kondycji tkanek. Co jest dobre na cellulit? Jak przeciwdziałać temu defektowi? Podpowiadamy! 

Czym jest cellulit i dlaczego nie warto go lekceważyć? 

Wyjaśniając w uproszczeniu, cellulit to nierównomierne złogi tłuszczu. Prawidłowo niemal cała powierzchnia ciała pokryta jest tkanką tłuszczową, która stanowi fundament dla skóry. Często zdarza się jednak, że tkanka ta rozkłada się bardzo nierównomiernie, tworząc uwypuklenia i wklęśnięcia – tym właśnie jest cellulit. 

Grudki zbudowane z przerośniętych i nieprawidłowo funkcjonujących adipocytów (komórek tłuszczowych) naciskają na tkanki, przez co w przestrzeniach między ich zgrupowaniami tworzą się złogi płynów. W konsekwencji cellulit sprawia, że skóra staje się pofałdowana – wyglądem przypomina skórę pomarańczy, stąd potoczna nazwa tego problemu. 

Cellulit dotyczy większości kobiet – szacunkowo nawet ponad 90%. Z defektem tym borykają się nawet nastolatki. Nie można jednak uznać, że jest to to tylko drobna niedoskonałość estetyczna. Zaawansowany cellulit (III i IV stadium) generuje spory ucisk na tkanki. Są to zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej, które prowadzą do zaburzeń krążenia, a tym samym osłabiają dostarczanie składników odżywczych i tlenu do tkanek. Obszar ciała zajęty cellulitem cechuje się więc nie tylko obecnością nierównomiernych wklęśnięć i wypukłych grudek, ale także wysuszeniem skóry, zaburzeniami kolorytu, czy skłonnością do powstawania rozstępów i zmarszczek.  

Jak postępować zauważając u siebie cellulit? 

Najlepsze efekty terapeutyczne daje zwalczanie cellulitu w I i II stadium zaawansowania. Wówczas zmiany nie są jeszcze widoczne gołym okiem. Mogą jednak uwidaczniać się podczas zmiany pozycji, czy ściśnięcia fałdu skórnego. 

Słabo zaawansowany cellulit często jest problemem osób szczupłych. W takich przypadkach za niedoskonałości często odpowiadają geny, słabe ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, czy zaburzenia hormonalne towarzyszące kobietom w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy. 

Cellulit wodny, a także cellulit tłuszczowy w pierwszych fazach rozwoju można zwalczać za pomocą naturalnych metod. W każdym przypadku dieta i aktywność fizyczna to podstawa. 

Bardzo ważne jest jedzenie regularnie i wypijanie dużej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej – pozwala to na przyspieszenie metabolizmu, a tym samym sprawniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Pomocne są również systematyczne masaże ciała usprawniające mikrokrążenie i odprowadzanie toksyn z organizmu. Jednak w wielu przypadkach, pomimo zdrowego stylu życia, cellulit pozostaje. Jako wsparcie warto więc zdecydować się na zabiegi estetyczne.  

Co jest dobre na cellulit? Zabiegi o wysokiej mocy  

W przypadku cellulitu tłuszczowego, w przebiegu którego adipocyty rozrastają się na warstwę skóry właściwej, ważna jest redukcja tkanki tłuszczowej. Obecnie za pomocą różnych metod kosmetycznych i estetycznych można w sposób nieinwazyjny rozbić tkankę tłuszczową, wysmuklić i wymodelować ciało, a przy okazji także poprawić kondycję skóry, ujędrnić i wygładzić jej powierzchnię. Doskonale w tym celu sprawdzają się zabiegi, których działanie opiera się o emisję ultradźwięków, podczerwieni czy fal radiowych. 

W przypadku cellulitu wodnego i cyrkulacyjnego świetne efekty można osiągnąć za pomocą metod, które usprawniają funkcjonowanie układu krwionośnego i limfatycznego. Wśród nich wymienia się m.in. drenaż limfatyczny Limphasium, czy Endermologię LPG Alliance. W niektórych przypadkach zalecana jest terapia łączona, która przynosi doskonałe rezultaty.  

To, co jest dobre na cellulit zależy głównie od jego przyczyny i stadium zaawansowania, ale także indywidualnych wskazań, takich jak np. objętość tkanki tłuszczowej, wiek, czy ogólna jakość skóry. Jeśli chcesz mieć pewność skutecznej terapii antycellulitowej, umów się na konsultacje w Klinice Miracki w Warszawie Krakowie, Łodzi lub Katowicach. Specjalista dobierze najlepszy dla Ciebie zabieg i ustali plan postępowania. 

0