Skip to main content
zabiegi kwasem hialuronowym w Warszawie

Co ma wpływ na metabolizowanie kwasu hialuronowego?

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego stają się coraz bardziej popularne. Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie pacjenci, to „jak długo utrzymuje się kwas hialuronowy w skórze?”. Substancja ta stopniowo metabolizowana jest przez organizm i zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy zanika całkowicie. Istnieje szereg czynników, które mogą ten proces przyspieszyć. Co warto wiedzieć na temat kwasu hialuronowego?

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja od dawna stosowana w medycynie estetycznej. Jej głównym zastosowaniem jest wypełnianie zmarszczek oraz powiększanie ust. Kwas hialuronowy to substancja chemiczna, składająca się z długiego łańcucha cząsteczek cukru połączonych ze sobą jak naszyjnik. Występuje naturalnie w naszym organizmie, gdzie działa jak naturalny środek wiążący, nawilżający i ochronny. Kwas hialuronowy odpowiada m.in. za produkcję kolagenu i elastyny w skórze, przyspieszenie regeneracji i gojenia oraz zwiększenie poziomu nawodnienia skóry.

Jak długo kwas hialuronowy utrzymuje się w skórze?

Kwa hialuronowy stopniowo zanika w skórze wraz z upływem czasu. Za jego syntezę odpowiada enzym o nazwie hialuronidaza. W przypadku usieciowanego kwasu hialuronowego, który stosuje się w zabiegach wypełniania zmarszczek i powiększania ust, proces ten trwa nawet 8-12 miesięcy. Organizm stopniowo pozbywa się kwasu hialuronowego – każdego dnia usuwa jego określoną ilość.

W naszej codziennej praktyce spotykamy się z sytuacjami, że pacjenci chcą pozbyć się nadmiaru kwasu hialuronowego po nieudanych zabiegach w innych klinikach. Proponujemy wówczas zabieg rozpuszczania kwasu hialuronowego z użyciem hialuronidazy – wspominanego wcześniej enzymu. Zabieg ten przyspiesza proces rozkładu kwasu hialuronowego i przywraca pożądaną objętość i kształt ust. Ostrzykiwanie hialuronidazą wykonuje się nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych, np. gdy wystąpi reakcja alergiczna na kwas hialuronowy.

Od czego zależy trwałość efektów zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego?

Na długość utrzymywania się kwasu hialuronowego w skórze ma wpływ przede wszystkim rodzaj i jakość zastosowanego preparatu. Trwałość efektu powiększania ust zależy głównie od stężenia kwasu hialuronowego w preparacie oraz jego usieciowania. Istnieje również szereg indywidualnych czynników, które mogą ten proces przyspieszyć. Nie bez znaczenia dla efektów wypełniacza jest też styl życia. Czynniki przyspieszające metabolizm kwasu hialuronowego i jednocześnie skracające czas jego działania to:

 • palenie tytoniu,
 • nadmierna mimika twarzy,
 • nadmierny wysiłek fizyczny,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • niektóre leki,
 • częste przebywanie na słońcu,
 • korzystanie z solarium,
 • częste wizyty w saunie,
 • tiki nerwowe (np. przygryzanie warg),
 • niska jakość preparatu,
 • nieprawidłowa technika iniekcji.

Czasem może wydawać się, że kwas hialuronowy wchłania się zbyt szybko, a efekty zabiegu zanikają w mgnieniu oka. Trzeba wówczas zastanowić się, co może być tego przyczyną. Pomyśl, czy nie istnieją czynniki związane ze stylem życia, które mogą ten proces przyspieszać. Jeśli decydujesz się na powiększanie ust lub inne zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, musisz pomyśleć o rzuceniu palenia i ograniczeniu opalania się na słońcu czy w solarium. Może być też tak, że szybkie wchłanianie kwasu hialuronowego jest Twoją indywidualną cechą i trudno temu zaradzić. W takiej sytuacji warto rozważyć inne metody modelowania twarzy, np. przeszczep tkanki tłuszczowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego? Umów się na konsultację ze specjalistami z Kliniki Miracki.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.