Skip to main content

Co na przebarwienia na twarzy? Jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia na twarzy to najczęściej mało estetyczna pamiątka po wakacyjnych kąpielach słonecznych. Do powstawania plam na skórze przyczyniają się również takie czynniki, jak zmiany hormonalne w organizmie czy zażywanie niektórych leków. Dowiedz się więcej na temat przebarwień na twarzy oraz metod ich usuwania.

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy?

Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania przebarwień na skórze:

  • nadmierna ekspozycja skóry na słońce,
  • starzenie się skóry,
  • zaburzenia hormonalne (np. związane z ciążą albo z menopauzą),
  • choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto),
  • terapia lekami hormonalnymi (np. antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza),
  • przebyty trądzik,
  • stosowanie ziół lub leków światłouczulających.

Ze względu na częste podłoże hormonalne, przebarwienia pojawiają się przede wszystkim u kobiet. Ryzyko ich powstawania wzrasta wraz z wiekiem. Plamy na skórze mogą przybierać różne kolory: brązowe, białe, czerwone. Mogą one pojawiać się w każdym miejscu na ciele, ale najczęściej obejmują twarz, dłonie, plecy i szyję, ponieważ te części ciała zazwyczaj wystawiamy na działanie słońca. Promieniowanie UV jest nie tyle przyczyną, co czynnikiem aktywującym powstawanie niechcianych plam na skórze – zaburza prawidłowe funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych odpowiedzialnych za barwę skóry. 

Laseroterapia – nowoczesny sposób usuwania przebarwień

Można spotkać się z wieloma metodami walki z problemem przebarwień, np. peelingi medyczne, zabiegi rozjaśniające, mezoterapia igłowa oraz różnego rodzaju zabiegi z użyciem profesjonalnych kosmetyków. Z naszego doświadczenia wynika, że zdecydowanie najbardziej skuteczne są zabiegi laserowe, zwłaszcza te z wykorzystaniem innowacyjnej technologii pikosekundowej: PicoSure oraz Discovery Pico. Jak to działa? Pikosekundowy impuls energii dociera do skóry, zostaje pochłonięty przez barwnik zawarty w zmianie pigmentacyjnej i zamienia się w energię kinetyczną. Powstaje wysokie ciśnienie, które rozbija cząsteczkę barwnika skóry na mikroskopijne elementy, które są samoczynnie usuwane przez organizm w ciągu 3-4 tygodni po zabiegu. 

Usuwanie przebarwień na twarzy za pomocą lasera pikosekundowego jest bezpieczne i niemal bezbolesne. Jedyne odczucie jakie towarzyszy Pacjentowi to ciepło w głębi skóry. Osoby wrażliwe na ból mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego, ale zazwyczaj zabieg ten odbywa się bez niego. Lekarz przesuwa po skórze odpowiednio dobraną głowicą lasera. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w system chłodzący, który zwiększa komfort zabiegu i zapobiega mikropoparzeniom. W przypadku małych przebarwień, procedura trwa zaledwie kilka minut. Przy większych może przedłużyć się do 20-25 minut.

Skuteczność laserowego usuwania przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień na twarzy oraz innych częściach ciała jest bardzo skuteczne i charakteryzuje się długotrwałymi efektami, pod warunkiem wykonania pełnego cyklu leczenia. Przebarwienia stają się coraz jaśniejsze, a po ostatnim zabiegu znikają całkowicie. Dodatkową korzyścią z zastosowania  lasera na przebarwienia jest efekt liftingu i odmłodzenie skóry twarzy. Impulsy lasera wnikają w głębokie warstwy skóry i tam stymulują komórki odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych. Skóra zagęszcza się, jest bardziej sprężysta, a drobne zmarszczki stają się niewidoczne.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że przebarwienia to nawracające zmiany skórne i nawet po udanym zabiegu, po pewnym czasie, mogą pojawić się nowe. Dlatego ważne jest, żeby po zabiegu przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich. Jeśli mamy predyspozycje do przebarwień, warto zawsze chronić skórę przed mocnym słońcem, stosując wysoki filtr SPF. Takie postępowanie odsunie w czasie ewentualne tworzenie się nowych zmian.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Krakowie.

0