
Czy laser jest skuteczny na przebarwienia? Eksperci z katowickiej kliniki odpowiadają
Przebarwienia na skórze mogą wystąpić w różnych miejscach i z różnych powodów. W zależności od ich rodzaju oraz indywidualnych cech danego organizmu mogą też przybierać różne kształty i rozmiary. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami usuwania zmian pigmentacyjnych. Do najpopularniejszych z nich należy terapia laserem. Czy to skuteczny sposób na przebarwienia? Poznaj opinię ekspertów z katowickiej kliniki.
Czym są i jak powstają przebarwienia na powierzchni skóry?
Przebarwienia są zmianami w kolorze skóry, które występują w wyniku nadmiernego lub niewystarczającego nagromadzenia barwnika skóry, znanego jako melanina. Zmiany pigmentacyjne mogą przybierać różne kolory (np. brązowy, czarny, czerwony), a także różne kształty i rozmiary. Ich pojawienie się może być wynikiem różnych czynników, w tym przede wszystkim:
- nadmiernej ekspozycja na słońce,
- wahań hormonalnych,
- starzenia się skóry,
- uszkodzeń skóry (również tych wywołanych trądzikiem),
- czynników genetycznych.
Ochrona skóry przed nadmiernym nasłonecznieniem, regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym i odpowiednie leczenie stanów chorobowych skóry mogą przyczynić się do zapobiegnięcia powstawania niektórych przebarwień.
W przypadku, gdy zmiany pigmentacyjne wystąpią, warto skonsultować się z dermatologiem lub doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej. Specjalista pomoże dobrać odpowiednią terapię. W Klinice Miracki w Katowicach przebarwienia usuwamy najczęściej metodą laseroterapii, dobierając sprzęt medyczny i kalibrując go odpowiednio do potrzeb danego pacjenta.
Działanie lasera. Czy laser jest skuteczny na przebarwienia na twarzy?
Laseroterapia jest uznawana za jeden z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów usuwania przebarwień ze skóry. Urządzenie medyczne stosowane do tego typu zabiegów emituje intensywne, skoncentrowane światło, o zaprogramowanej przez specjalistę długości fali. Wiązki laserowe są pochłaniane przez ciemniejsze plamy na skórze, co powoduje rozpad nadmiaru melaniny na mniejsze fragmenty, które organizm jest w stanie naturalnie usunąć.
Nowoczesny laser na przebarwienia skóry – dla kogo?
Warto zaznaczyć, że skuteczność laseroterapii może różnić się w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz rodzaju i lokalizacji zmian pigmentacyjnych. Niektóre przebarwienia mogą wymagać więcej niż jednej sesji laserowej w odstępach kilkutygodniowych, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Ponadto nie każdy może zostać zakwalifikowany do tego typu zabiegu. Wśród przeciwwskazań do laseroterapii znajdują się m.in.:
- ciąża i laktacja,
- silna lub świeża opalenizna,
- skłonność do bliznowców,
- przyjmowanie substancji światłouczulających (głównie leków i ziół),
- aktywne infekcje w miejscu zabiegowym,
- nowotwory skóry.
Jeżeli tylko nie ma wyraźnych przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu laserowego usuwania przebarwień, przy pomocy tej metody możemy usunąć praktycznie każdy rodzaj przebarwień: przebarwienia pozapalne, ostudę (melasma), plamy starcze, przebarwienia posłoneczne czy piegi. Zabieg skutecznie usuwa zmiany barwnikowe, znajdujące się w naskórku lub na większej głębokości, a jednocześnie ujednolica koloryt skóry.
Laserowe usuwanie przebarwień skórnych – jak przebiega?
Zabieg usuwania przebarwień metodą laseroterapii jest sposobem innowacyjnym i nieinwazyjnym. W trakcie zabiegu pacjent leży w określonej pozycji, a specjalista nakierowuje głowicę urządzenia medycznego (zazwyczaj lasera frakcyjnego) na obszar, na którym występują zmiany pigmentacyjne. Usuwanie przebarwień laserem przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co zmniejsza odczucia bólowe i ogólny dyskomfort podczas procedury zabiegowej. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona i obrzęknięta, ale to dolegliwości, które wyciszają się do kilku dni po zabiegu. Zabieg laserem nie wymaga jednak okresu rekonwalescencji i pacjent może powrócić do codziennej aktywności tego samego dnia.
Zalecenia po zabiegu usuwania przebarwień na twarzy
Procedura jest poprzedzona konsultacją medyczną, w trakcie której lekarz ocenia stan skóry pacjenta i kwalifikuje go do zabiegu. Określane są cele terapii i jej zakres, a także wykluczane przeciwwskazania. Specjalista planuje pracę i szacuje liczbę sesji, które będą potrzebne do uzyskania optymalnych rezultatów. Informuje również pacjenta o zaleceniach, których przestrzeganie ma duże znaczenie dla uzyskania finalnego efektu oraz jego trwałości.
Zalecenia po zabiegu mogą być indywidualne dla każdego pacjenta, jednak większość z nich będzie miała uniwersalny charakter. Po zabiegu laseroterapii należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV i stosować kremy z filtrem o wysokim wskaźniku SPF. Pozwoli to uniknąć poparzeń skóry i zapobiec powstawaniu nowych przebarwień. Wskazane jest również używanie kremów łagodzących (np. z pantenolem lub aloesem), które wspomagają proces gojenia po zabiegu. Warto również dbać o niepodrażnianie skóry, zarówno poprzez jej drapanie czy noszenie szorstkich ubrań, jak i stosowanie agresywnych kosmetyków lub peelingów do ciała.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
- Naturalnie piękna wiosną! TOP 3 zabiegi biorewitalizujące i stymulujące skórę
- Światowa nowość tylko w Klinice Miracki! Redukcja zmarszczek mimicznych PREMIUM PEARL Technology – efekty od pierwszego dnia
- Kiedy jest najlepszy czas na Depilację Laserową?
- Przygotuj Swoją skórę na wiosnę! Oczyszczenie, nawilżenie i ujędrnienie
- Karina i Krzysztof Miraccy w Kafka’15 – podcaście Gosi Ohme! Naturalność, regeneracja i stymulacja
- Pięknego Dnia Kobiet!
- Zaczynamy Akcję Ciało! Twoje naturalne piękno
- Jak długo po odsysaniu tłuszczu należy nosić ubranko uciskowe?
- Czy po liposukcji laserowej pozostają blizny?
- Jakie zabiegi można połączyć z liposukcją ultradźwiękową lub laserową?
- Czy dzięki liposukcji pozbędę się cellulitu?
- Dlaczego nie można pić alkoholu po mezoterapii?
- Dlaczego trzeba pić dużo wody po powiększaniu ust? Zalecenia po zabiegu
- Kiedy można się całować po powiększaniu ust?
- Ile dni po powiększaniu ust można je malować?