Skip to main content

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych – czy to bezpieczne? Eksperci z katowickiej kliniki odpowiadają

Laseroterapia to popularna procedura estetyczna, której celem może być uzyskanie różnych efektów na powierzchni ciała. Światło laserowe jest stosowane do depilacji, usuwania przebarwień, ale także zamykania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Jak wygląda taka procedura i czy jest całkowicie bezpieczna? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł.

W jaki sposób odbywa się zamykanie naczynek?

Profesjonalne zamykanie naczynek krwionośnych może zostać wykonane wyłącznie w gabinecie medycznym, po uprzednim przeprowadzeniu konsultacji lekarskiej. W jej trakcie specjalista ustala z pacjentem zakres pracy i jej oczekiwane efekty, ale również wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Jeżeli obszar zabiegowy jest rozległy, niekiedy rozplanowuje terapię na więcej sesji terapeutycznych.

Sama procedura trwa krótko (zwykle do kilkunastu minut) i jest nieinwazyjna. W jej trakcie lekarz przesuwa głowicę lasera nad miejscem zabiegowym i kieruje wiązki świetlne na widoczne tam zmiany. Znieczulenie nie jest wymagane, jednak pacjent może odczuwać umiarkowany dyskomfort związany z ciepłem emitowanym przez urządzenie.

Rezultaty zabiegu uwidaczniają się stopniowo, w miarę wchłaniania zneutralizowanych naczynek krwionośnych przez organizm. Rekonwalescencja nie jest wymagana, natomiast pacjent zobowiązany jest do przestrzegania zaleceń pozabiegowych.

Czy laserowe zamykanie naczynek krwionośnych jest bezpieczne?

Laserowe usuwanie rozszerzonych naczynek krwionośnych jest uważane za bezpieczną i skuteczną procedurę medyczną. Zabiegi tego typu bezwzględnie muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów z zakresu dermatologii, medycyny estetycznej lub pokrewnej dziedziny medycznej.

Zamykanie naczynek laserem jest bezpieczne pod warunkiem ścisłego przestrzegania protokołu zabiegowego. Każdy przypadek medyczny jest inny, dlatego też warto korzystać z usług gabinetów, które mają w swoim repertuarze więcej niż jedno urządzenie do laseroterapii. W Klinice Miracki w Katowicach dysponujemy wieloma sprzętami które dobieramy i kalibrujemy w taki sposób, aby uzyskać optymalne efekty zabiegu i zminimalizować ryzyko niekorzystnych efektów ubocznych. Stosujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta, uwzględniając zarówno oczekiwania danej osoby, jak i potrzeby jej skóry.

Drugim warunkiem bezpieczeństwa przy korzystaniu z procedur wykonywanych z użyciem lasera jest przestrzeganie przez pacjenta zaleceń pozabiegowych. Należy bezwzględnie stosować się do instrukcji lekarza przeprowadzającego zabieg. Mogą być one zindywidualizowane, natomiast niektóre ze wskazań są uniwersalne dla wszystkich procedur medycznych tego typu. Należą do nich:

  • unikanie ekspozycji na słońce,
  • stosowanie kremów z filtrem UV,
  • unikanie pocierania i innego podrażniania skóry w miejscu zabiegowym,
  • tymczasowa rezygnacja z sauny, solarium, gorących kąpieli oraz intensywnej aktywności fizycznej,
  • stosowanie kremów łagodzących i nawilżających.

Wszystkie te zalecenia mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych zabiegu. Skóra po laseroterapii jest zwykle bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia niż zwykle. Wsparcie w regeneracji mogą zapewnić jej preparaty o właściwościach kojących – oparte na naturalnych składnikach, takich jak wyciąg z aloesu, alantoina czy pantenol. Działanie odwrotne wykazują kosmetyki zawierające składniki drażniące (np. alkohol), których należy unikać.

Krótko po zabiegu niewskazane jest również stosowanie produktów i procedur złuszczających, takich jak peelingi mechaniczne czy chemiczne. Mogą one dodatkowo podrażniać skórę i wstrzymywać jej regenerację po laseroterapii, a nawet powodować blizny.

Z kolei ekspozycja na promieniowanie UV może przyczynić się do powstania przebarwień, czyli plam pigmentacyjnych na skórze. Z tego powodu zaleca się unikanie światła słonecznego i stosowanie wzmożonej fotoprotekcji po zabiegu.

Przegrzewanie organizmu (wynikające z kąpieli w gorącej wodzie, przebywania w parnym środowisku czy intensywnej aktywności fizycznej) prowokuje naczynia krwionośne do rozszerzania się. Jeżeli zatem chcesz zachować efekt zabiegu na dłużej, unikaj takich bodźców do czasu całkowitego wygojenia Twojej skóry po zabiegu.

0