Skip to main content

Czy po laserowym usuwaniu tatuażu zostaje blizna? Lekarze z katowickiej kliniki ujawniają

Czasami zdarza się tak, że decydujemy się na tatuaż w danym okresie życia, pod wpływem chwili lub panującej mody. Po pewnym czasie możemy zmienić zdanie co do rysunku istniejącego na naszej skórze i wtedy pojawiają się pytania i wątpliwości jak to najbezpieczniej zrobić, bez estetycznej szkody dla naszego ciała. Tymczasem okazuje się, że usuwanie tatuażu może być nie tylko bezbolesne, ale także niewidoczne dzięki laserowi. Dowiedz się, jak usunąć tatuaż bez śladu!

Jak laser usuwa tatuaż?

Lasery emitują wiązkę fal o różnej częstotliwości, które docierają do barwnika wypełniającego tatuaż. Pod wpływem energii temperatura się zwiększa a pigment się rozbija. Oprócz tego podczas zabiegu laserowego dochodzi do pobudzenia syntezy włókien kolagenu i elastyny. Dzięki temu mikrocząsteczki pigmentu zostają usunięte ze skóry za pomocą układu odpornościowego a w miejscu, w którym wcześniej był tatuaż skóra przechodzi naturalną przebudowę. 

Tatuaż to po prostu barwnik wprowadzony w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu atrament pozostaje w niej na stałe – nie ściera się i nie złuszcza, aczkolwiek wraz z upływem czasu może płowieć. Z tego powodu można go usunąć jedynie za pomocą metod, które są w stanie dotrzeć do głębokich warstw skóry. Takie właściwości posiada energia lasera.

Dzięki technologii pikosekundowej atrament rozbijany jest na mikrocząsteczki, co w efekcie powoduje szybsze i bardziej efektywne usuwanie ich z organizmu. Zabieg z użyciem nowatorskich urządzeń minimalizuje też ryzyko uszkodzenia bliskich tkanek – energia trafia precyzyjnie w miejsce tatuażu, na głębokość występowania pigmentu. Takie działanie powoduje, że po zabiegu nie zostają blizny.

Ponadto wyższa moc, możliwość dostosowania parametrów, czy wymienne głowice pozwalają przeprowadzić zabieg przy każdym rodzaju tatuażu, niezależnie od jego miejsca występowania, czy fototypu skóry. Dzięki ich precyzji i bezpieczeństwu, zabieg jest dla Pacjenta nie tylko bezbolesny, ale i komfortowy. 

Usuwanie tatuażu w gabinecie

Jak przy każdym zabiegu, najpierw lekarz podczas konsultacji zapoznaje się z sytuacją. Dzięki dokładnej analizie wyglądu tatuażu, jego rozmiarów, lokalizacji oraz określeniu koloru i typu skóry lekarz dobiera najbardziej skuteczne urządzenie, które całkowicie usunie malunek. 

Podczas pierwszej sesji głowica urządzenia prowadzona jest precyzyjnie po obszarze tatuażu. Dzięki specjalnemu systemowi zastosowanemu w laserze, skóra jest stale chłodzona, co minimalizuje dyskomfort. Usuwanie tatuażu nie jest zbyt bolesne, ale może powodować nieprzyjemne odczucia. 

Cała procedura zajmuje zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas jego trwania zależy przede wszystkim od głębokości, na jaką został wprowadzony pigment, a także od rozmiarów tatuażu. 

Tuż po sesji zabiegowej skóra jest mocno zaczerwieniona i obrzęknięta, czasami pojawiają się strupki. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do pozabiegowych zaleceń lekarza i szczególna troska o to  miejsce. 

Ile razy trzeba powtórzyć zabieg, by był skuteczny?

Na ostateczne rezultaty usuwania tatuażu laserem trzeba chwilę poczekać. Z racji tego, że zabieg rozprasza barwnik, a za jego ostateczną eliminację odpowiadają procesy samoregeneracji organizmu, efekty widać dopiero po pewnym czasie. Tatuaż zaczyna się rozjaśniać stopniowo w zależności od tego jakiej jest wielkości, kolory i jego stopnia nasycenia. 

Aby usunąć niewielkie i słabo nasycone tatuaże często wystarcza jedna wizyta. W przypadku dużego malunku z większą zawartością atramentu konieczne jest powtórzenie zabiegu w kilku seriach. Możliwe jest, że w miejscu tatuażu pozostanie niewielki ślad w postaci jaśniejszego obszaru, ale z pewnością nie zostanie po nim blizna.

Jeżeli posiadasz na swoim ciele niechciany już rysunek, zachęcamy do umówienia się na konsultację z naszymi profesjonalistami w Klinice Miracki w Katowicach lub w Warszawie. 

Zapraszamy też na zabiegi w naszych klinikach w Łodzi i Krakowie.

0