Kup voucher za 3000 zł i korzystaj z cen Black Friday przez 24 miesiące!
kiedy efekty depilacji laserowej
,

Depilacja laserowa – kiedy wypadają włosy po zastosowaniu lasera?

Wielu pacjentów spodziewa się, że ich włosy będą wypadać niemal natychmiast po zabiegu depilacji laserowej. Jest to jednak błędne przekonanie: niechciane włosy nie wypadają od razu po zetknięciu z laserem. Specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach wyjaśniają, na czym polega ten proces.

Cykl wzrostu włosów

Zanim wytłumaczymy, kiedy włosy wypadają po depilacji laserowej, ważne jest zrozumienie cyklu wzrostu włosów. Wyróżniamy trzy fazy:

 • Anagen – etap aktywnego wzrostu. Jest to idealny moment do usuwania owłosienia laserem. W fazie anagenu włosy są widoczne na powierzchni skóry, co pozwala na zatrzymanie ich przez laser i przeniesienie ciepła w głąb mieszka włosowego.
 • Katagen – następuje tuż przed wypadnięciem włosa z przyczyn naturalnych, a nie pod wpływem lasera. W tym czasie depilacja laserowa nie jest tak skuteczna, ponieważ włos jest już martwy i jest wypychany z mieszka.
 • Telogen – ostatni etap, w którym włosy nie rosną ani nie rozwijają się pod skórą. Znany również jako etap spoczynku, telogen to najmniej idealny czas na wykonanie depilacji laserowej, ponieważ mieszki włosowe są zupełnie niewidoczne dla lasera.

Kiedy wypadają włosy po depilacji laserowej?

Włosy wypadają w ciągu 7-30 dni po zabiegu laserowego usuwania owłosienia. W tym czasie mogą pojawić się zaczerwienienia i guzki, ponieważ organizm próbuje pozbyć się martwych włosów z mieszków. Wiele osób interpretuje to zjawisko jako wzrost włosów, ale w rzeczywistości to ciało wypycha włosy na powierzchnię skóry, aby je usunąć.

Niektóre osoby martwią się, że po pierwszym zabiegu wypada tylko część włosów. Podczas jednej sesji laser jest w stanie usunąć maksymalnie 30% włosów z danego obszaru, które wypadają po tygodniu lub dłuższym czasie. Mechanizm ten różni się w zależności od osoby i jej wieku, rodzaju skóry, hormonów i naturalnych procesów wzrostu włosów. Ważne jest, aby pamiętać, że na danym obszarze mieszki włosowe znajdują się w różnych fazach wzrostu. To, czego nie dało się usunąć za pierwszym razem, zostanie usunięte podczas kolejnych zabiegów.

Ile zabiegów potrzeba, aby trwale usunąć owłosienie?

Cykl wzrostu włosów jest również istotnym powodem, dlaczego należy wykonywać depilację laserową w seriach. Przeciętnie potrzeba od 6 do 8 sesji, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Każdy obszar leczenia ma również własne cykle wzrostu. Wzrost włosów na górnej wardze trwa około 4 tygodnie, w okolicach bikini – 6 tygodni, a na nogach – 8 tygodni. Dzięki wykonywaniu zabiegów depilacji laserowej w odpowiednich odstępach czasowych możliwe jest wyłapanie wszystkich włosków w fazie aktywnego wzrostu w ciągu kilku sesji. Większość osób po wykonaniu zalecanej serii epilacji zauważa u siebie trwałe efekty. Trzeba jednak mieć świadomość, że po roku lub dwóch będzie konieczne wykonanie zabiegu przypominającego, ponieważ pojedyncze, uśpione wcześniej mieszki włosowe mogą się zregenerować i wytworzyć włosy.   

Co robić, a czego nie robić po depilacji laserowej?

Jeśli martwisz się, że włosy nie wypadną, nie panikuj. Tempo wypadania i odrastania włosów zależy w dużej mierze od Twoich indywidualnych cech: rodzaju skóry, hormonów, koloru włosów i leczonego obszaru. Aby sobie pomóc, przestrzegaj kilku ważnych zasad:

 • Uzbrój się w cierpliwość i nie wyrywaj włosów samodzielnie. Dozwolone jest jedynie golenie maszynką.
 • Złuszczaj naskórek – peelingi i masaże możesz wykonywać już po kilku dniach po epilacji.
 • Nawilżaj skórę. Jędrna i zdrowa skóra lepiej poradzi sobie z usuwaniem uszkodzonych przez laser włosków.
 • Nie przegap kolejnej sesji. Postępuj zgodnie z planem leczenia i wracaj do kliniki w ustalonym czasie. Zbyt długie czekanie pomiędzy cyklami włosów może spowodować, że przegapisz okres wzrostu włosów.

W razie innych pytań dotyczących depilacji laserowej zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami: https://klinikamiracki.pl/kontakt/

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki