Depilacja laserowa podczas ciąży. Jak wybrać bezpieczny zabieg?
Każda kobieta chce czuć się i wyglądać na zadbaną bez względu na etap życia, w którym się znajduje. Dbanie o skórę, włosy i paznokcie to stałe elementy rutyny dla większości z nas. Do tej listy z pewnością zalicza się także usuwanie zbędnego owłosienia. Czy podczas ciąży i karmienia piersią możesz poddać się zabiegowi depilacji laserem? Jakie są ku temu przeciwwskazania?
Depilacja laserowa podczas ciąży
Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny poddawać się depilacji laserowej. W tym wyjątkowym stanie wszystkie zabiegi wykorzystujące ultradźwięki i emitujące energię z urządzeń laserowych nie są dozwolone. Jeśli jesteś w ciąży, wstrzymaj się także z wykonywaniem:
- zabiegów wyszczuplających,
- peelingów kawitacyjnych,
- sonoforezy.
W przypadku ciąży nie ma znaczenia czy planujesz pozbyć się włosów z bikini, pach, rąk, nóg czy twarzy. Bez względu na część ciała, depilacja laserem podczas tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy może negatywnie wpłynąć nie tylko na płód, ale również i na Twoje zdrowie. Nie ma możliwości specjalnego ustawienia parametrów np. lasera diodowego w taki sposób, by zabieg był odpowiedni dla kobiet w ciąży. W tej sytuacji zawsze istnieje ryzyko, że światło lasera może niekorzystnie wpłynąć na mamę lub dziecko.
Dlaczego w ciąży nie można usuwać owłosienia laserem?
Ze względu na środki ostrożności w czasie ciąży, nie wykonuje się próby laserowej czy testów potwierdzających, że laser nie wpływa negatywnie na rozwój płodu. Wiadomo jednak, że wiązki, które emituje głowica lasera, mogą wywołać chociażby niespodziewane skurcze mięśni. Taka sytuacja mogłaby być bardzo groźna dla przyszłej mamy i jej dziecka. Nagłe i niekontrolowane skurcze mięśni w pierwszych miesiącach ciąży mogą doprowadzić do poronienia, natomiast w końcowym trymestrze do przedwczesnego porodu.
Zmiany hormonalne, do których dochodzi w organizmie kobiety w tym czasie, są często nieprzewidywalne. Każdy organizm jest inny, tak samo, jak i jego reakcje na różne czynniki. W związku z tym skóra kobiety podczas ciąży może być bardziej wrażliwa i delikatniejsza niż zwykle. Nawet najlepsze technologie i urządzenia do wykonywania depilacji laserowej takie jak Vectus czy Thunder MT nie gwarantują, że reakcja organizmu kobiety ciężarnej po usunięciu owłosienia nie będzie negatywna. Ponadto ciąża zaburza proces produkcji melaniny i prowadzi do nierównomiernego rozkładania się barwnika w naskórku, co zwiększa ryzyko podrażnienia czy poparzeń skóry podczas trwałej depilacji pach, bikini, nóg czy twarzy.
Depilacja laserowa podczas laktacji
Usuwanie zbędnego owłosienia laserem przez kobietę karmiącą piersią również nie jest wskazane. Jeśli planujesz wykonanie takiego zabiegu, najlepiej wstrzymaj się do czasu zakończenia laktacji, a następnie odczekaj jeszcze kilka miesięcy. Również i w tym przypadku specjaliści podkreślają, że wrażliwa skóra, nieunormowany poziom hormonów i osłabiony po porodzie organizm to przeciwwskazania do wykonania epilacji laserem.
Wiązka lasera emitowana przez urządzenia do depilacji, pomimo tego, iż w normalnych warunkach jest całkowicie bezpieczna dla skóry, w tym wyjątkowym dla kobiety czasie mogłaby spowodować podrażnienia czy też wystąpienie rumienia na skórze. W trakcie karmienia piersią skóra jest również bardziej uwrażliwiona i delikatniejsza. Tego rodzaju zabieg mógłby okazać się bardzo bolesny i niekomfortowy. Nie warto zatem ryzykować i lepiej przełożyć depilację laserową na późniejszy termin. Jeśli chcesz mieć pewność, że zabieg przebiegnie pomyślnie i nie wywoła podrażnień, najlepiej zaplanuj go na kilka miesięcy po zakończeniu karmienia piersią. Dzięki temu korzystanie z lasera przyniesie oczekiwane efekty, a ty pozbędziesz się niechcianego owłosienia bez skutków ubocznych,
Jaka metoda depilacji jest odpowiednia dla kobiety w ciąży
Oprócz niewskazanej w tym czasie depilacji laserowej, powinnaś unikać również wszelkich innych metod wywołujących ból. Nie wykonuj depilacji woskiem, pastą cukrową oraz depilatorem. Wszystkie te metody w normalnych warunkach powodują ból, natomiast dla wyjątkowo wrażliwej i delikatnej skóry kobiet w ciąży mogą być jeszcze bardziej bolesne niż zwykle. Jak zatem depilować ciało?
Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą pozbywania się włosków dla kobiety ciężarnej i jej maleństwa jest golenie. Pamiętaj, by maszynkę jednorazową stosować tylko raz, a wszelkiego rodzaju golarki utrzymuj w czystości i higienicznym stanie. Po goleniu zadbaj też o odpowiednie nawilżenie skóry, by uniknąć problemu wrastania włosków. Jeśli jesteś już po porodzie i laktacji, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki i umów się na konsultację oraz wykonanie depilacji laserowej dowolnego obszaru na ciele.
Nadmierne owłosienie w ciąży – czy to stan przejściowy?
Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, który wiąże się z różnymi przemianami. To nie tylko powiększający się z każdym tygodniem brzuch, ale też zmiany związane z kondycją skóry i włosów. Ciąża powoduje prawdziwą burzę hormonalną w organizmie kobiety, dlatego w trakcie jej trwania możemy zauważyć poprawę lub pogorszenie się stanu skóry i włosów, a także nadmierne owłosienie w nietypowych miejscach np. w okolicy wąsika, bródki, brzucha czy pośladków. Jest to całkowicie naturalne zjawisko i ma z nim do czynienia wiele kobiet. Funkcjonowanie układu hormonalnego powraca do normy po około 2-3 miesiącach po porodzie lub nieco później przy dłuższym karmieniu piersią. Gdy powracają cykle miesiączkowe, następuje regulacja gospodarki hormonalnej, a większość nietypowych objawów ustępuje samoistnie.
Może zatem okazać się, że myśl o zabiegu depilacji laserowej, w celu zahamowania wzrostu włosów na twarzy lub w innych partiach ciała, była przedwczesna. Pamiętajmy też, że efekty depilacji laserowej nie są widoczne po pierwszym zabiegu – niezbędne jest przeprowadzenie całej serii zabiegów np. co 4 tygodnie, by wiązka światła laserowego mogła trwale usunąć owłosienie w fazie wzrostu i zniszczyć mieszki włosowe, z których wyrastają cebulki włosów. Laserowe usuwanie włosów trwałoby zatem przez większość ciąży, co mogłoby być szkodliwe dla dziecka.
Zabieg depilacji laserowej – w późniejszym terminie
Ciąża i karmienie piersią stanowi jedno z głównych przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W większości przypadków, aby przeprowadzić daną terapię, niezbędne jest rozwiązanie ciąży i zakończenie okresu laktacji. Niemniej, kobiety spodziewające się dziecka zachęcamy do konsultacji z naszymi kosmetologami i lekarzami – postaramy się dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne dostosowane do obecnego stanu pacjentki i zaplanować harmonogram działań estetycznych po zakończonej ciąży i karmieniu piersią.
Poznaj nasze popularne zabiegi i ich ceny. Zapraszamy do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
-
Your
BlackFriday – Mezoterapia, Organiczny Kwas Hialuronowy, Redukcja Zmarszczek Mimicznych, Wampirzy Lifting do 97% OFF -
Your
BlackFriday w Klinice Miracki. Najlepsze promocje – Voucher, Laserowe Odmładzanie, Depilacja Laserowa - Pora na Black Friday 2024 w Klinice Miracki! Rabaty aż do 97%!
- Zyskaj naturalny efekt odmłodzenia dzięki zabiegowi Wampirzego Liftingu
- Dlaczego warto wykonać serię zabiegów Depilacji Laserowej?
- Bądź piękna tej jesieni! Zregeneruj skórę po lecie
- Summer Sale – zabiegi dla Twojego piękna!
- Dla Twojego piękna – nowość w Klinice Miracki: Voucher Laseroterapia Elite
- Zyskaj efekt bioodnowy Swojej skóry – weź udział w Letnim Festiwalu Stymulatorów Tkankowych!
- Latem ciesz się pełną blasku skórą bez przebarwień!
- Naturalnie piękna na wakacjach – spełnij Swoje marzenie o jędrnej skórze i smukłej twarzy!
- Przygotuj się na wakacje! Zadbaj o nawilżenie Swojej skóry!
- W trosce o Twoje piękno. Pomożemy Ci pozbyć się zmian skórnych!
- Światowa Nowość tylko w Klinice Miracki – Laser Quanta PREMIUM! Przełom w Leczeniu Zmian Naczyniowych
- Latem poczuj się doskonale! Najlepsze zabiegi na twarz i ciało