Skip to main content
depilacja jak się przygotować

Depilacja laserowa – wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą wizytą w klinice

Depilacja laserowa to najtrwalsze podejście do usuwania owłosienia na ciele. W porównaniu do innych zabiegów pozwala na pozbycie się zbędnego owłosienia na lata. Jeśli rozważasz depilację laserową, warto najpierw poznać najważniejsze fakty na jej temat, aby upewnić się, czy zabieg jest dla Ciebie odpowiedni.

Depilacja laserowa – brzmi boleśnie, ale nie trzeba się jej obawiać

Działanie laserów do depilacji opiera się na reakcji wiązki świetlnej z pigmentem znajdującym się we włosach (melaniną). Światło lasera zamienia się w ciepło, które uszkadza mieszek włosowy i cebulkę włosa. Zjawisko to zachodzi bardzo szybko, dlatego odczucia bólowe są krótkotrwałe, a dzięki jednoczesnemu chłodzeniu skóry zimnym powietrzem – praktycznie niewyczuwalne. Zawsze podkreślamy, że bolesność depilacji laserowej jest kwestią indywidualną – podczas gdy jedna osoba uzna ten zabieg za bezbolesny, innej może sprawić duży dyskomfort. Możesz mieć pewność, że nowoczesne lasery do depilacji, z których korzystamy w Klinice Miracki, zapewniają maksymalny komfort podczas usuwania owłosienia.

Skuteczne usuwanie owłosienia laserem wymaga serii zabiegów

Już po dwóch-trzech tygodniach po pierwszym zabiegu można zauważyć różnicę w gęstości owłosienia – jest go zdecydowanie mniej (o około 30%). Musisz jednak mieć świadomość, że dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów konieczne jest wykonanie serii zabiegów depilacji laserowej. Wizyty odbywają się regularnie co kilka tygodni – odstępy czasowe zależą od depilowanej partii ciała. W usuwaniu owłosienia laserem istotna jest bowiem faza wzrostu włosa – tylko włosy w fazie anagenu (aktywnego wzrostu) reagują z laserem. Mieszki włosowe na całym ciele znajdują się na różnych etapach wzrostu, a seria zabiegów wykonywanych w odpowiednich odstępach, daje szansę, żeby wyłapać wszystkie momenty anagenu. Zalecamy minimum 4 zabiegi, ale zazwyczaj koniecznych jest 6-8 lub więcej zabiegów, aby osiągnąć optymalne efekty i nie martwić się usuwaniem owłosienia przez lata.

Przed wizytą trzeba ogolić obszar maszynką

Ogolenie nóg najpóźniej 24 godziny przed zabiegiem epilacji jest koniecznością. Jeśli tego nie zrobisz, laser będzie reagował z włosem na powierzchni skóry, co może spowodować spalenie włoska i podrażnienie skóry. W żadnym wypadku nie wyrywaj włosków pęsetą ani nie używaj depilatora elektrycznego przez co najmniej dwa miesiące przed planowanym zabiegiem – usuwanie włosów w ten sposób może zaburzyć naturalny wzrost włosów i zmniejszyć skuteczność depilacji laserowej.

Depilacja laserowa nie jest odpowiednia dla każdego

Istnieje szereg przeciwwskazań do laserowego usuwania owłosienia. Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu kosmetologicznego i medycznego, przed jego wykonaniem należy zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami. Depilacja laserowa nie będzie dla Ciebie bezpieczna, jeśli:

  • masz opalone ciało – obowiązuje co najmniej 4-tygodniowa rezygnacja z ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne i solaryjne;
  • używasz samoopalacza – zrezygnuj ze sztucznej opalenizny już co najmniej 3-4 tygodnie przed planowanym zabiegiem;
  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią – odczekaj około 6 miesięcy od ustania laktacji, zanim zdecydujesz się na depilację laserową;
  • przyjmujesz leki i zioła światłouczulające (pełną listę substancji  zakazanych przekaże Ci kosmetolog) – jeśli zażywasz jakieś preparaty z tej kategorii, musisz go odstawić we wskazanym przez kosmetologa momencie, aby uniknąć reakcji uczuleniowej i trudnych do usunięcia przebarwień;
  • masz przerwaną ciągłość naskórka lub stan zapalny skóry – przed epilacją laserową wszelkie skaleczenia i infekcje skórne muszą zostać zagojone;
  • chorujesz na niektóre schorzenia, np. epilepsja, łuszczyca, bielactwo, cukrzyca, bliznowce, nowotwory.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat laserowego usuwania owłosienia, skontaktuj się ze specjalistami z naszej warszawskiej Kliniki Miracki.

Zapraszamy także na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi.