Cienka skóra

Cienka skóra najczęściej jest też sucha i wrażliwa, przez co ma skłonność do szybszego starzenia się. Może występować na całym ciele, choć szczególnie dokuczliwa bywa na twarzy (zwłaszcza pod oczami) oraz dłoniach. Jako że skóra pełni w dużej mierze funkcję ochronną, w przypadku tej cienkiej i wrażliwej są one zaburzone.

Cienka skóra – przyczyny

Cienka skóra zwykle jest problemem wrodzonym – występuje wraz z cerą wrażliwą i suchą. Często zdarza się też, że spod cienkiej skóry widoczne są żyły. Warto wtedy wykonać badania, które wykluczą problemy z układem krążenia, zwłaszcza jeśli defekt występuje na nogach. Czasem, np. w przypadku cienkiej skóry na dłoniach, jest ona częściowo nabyta, np. przez nadużywanie detergentów bez zastosowania odpowiedniej ochrony.
Cienka tkanka związane jest również z wiekiem – początkowo może objawiać się, np. cienką skórą pod oczami, a więc widocznymi sińcami w tym obszarze, jednak z biegiem lat na całym ciele może zacząć przypominać pergamin. Widoczne jest to zwłaszcza u starszych osób, jest to między innymi wynik zmniejszania się podskórnej tkanki tłuszczowej. Procesy te mogą przyspieszać na skutek palenia tytoniu lub nadmiernej ekspozycji na słońce. W niektórych przypadkach cienka skóra może oznaczać chorobę:

 • AZS – czyli atopowe zapalenie skóry, nazywane też egzemą. Objawia się m.in. nadmiernym wysuszeniem, świądem i silną nadreaktywnością skóry;
 • pergaminową skórę – bardzo rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym, jego objawem jest m.in. wysoka nadwrażliwość na promienie słoneczne – skóra nie jest w stanie zregenerować się po wystawieniu na ich działanie;
 • cukrzycę – towarzyszy jej także duża trudność z gojeniem się ran;
 • choroby tarczycy – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność, stan zapalny, choroba Hashimoto.
  Czasem zdarza się, że cienka skóra ma skłonność do pękających naczynek (mamy wówczas do czynienia z tzw. cerą naczynkową).

Cienka skóra – leczenie

W przypadku chorób skóry, jedynym wyjściem jest leczenie źródła problemu. Przy skórze dojrzałej u osób starszych albo cienkiej i suchej z natury, niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja kosmetykami przeznaczonymi specjalnie do tego typu problemów, unikanie nagłych zmian temperatur (szczególnie przy cerze naczynkowej), dokładne osuszanie ciała po kąpieli oraz ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Warto rozważyć zabiegi medycyny estetycznej, w tym profesjonalne peelingi pobudzające produkcję kolagenu, iniekcje ze składników silnie odżywczych, masaże ciśnieniowe, mezoterapię, karboksyterapię, zabiegi z zastosowaniem lasera, w tym fotoodmładzanie, a także procedury z użyciem fal RF (radiofrekwencja) lub ultradźwięków.

Polecane zabiegi w leczeniu cienkiej skóry:

Peelingi:

Technologia HIFU:

 

Mikrodermabrazja wodna:

 

Masaż + mikroimpulsy:

 

Podczerwień + fala radiowa + masaż próżniowy:

 

Terapia dwutlenkiem węgla:

 

Światło podczerwone IR:

 

Terapia światłem:

 

Masaż podciśnieniowy:

 

Mikroplazma:

 

Ultradźwięki + unipolarna i bipolarna fala radiowa:

 

Radiofrekwencja mikroigłowa:

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki