Krosty na twarzy

Występujące na twarzy krosty są zazwyczaj związane z trądzikiem pospolitym. To problem, który dotyczy głównie nastolatków w okresie dojrzewania. Jednak nie tylko, zdarza się bowiem, że pryszcze na twarzy pojawiają się również w wieku dorosłym. Niezależnie od przyczyny ich występowania, wskazane jest podjęcie jak najszybszego leczenia przez dermatologa. Dobrze jest także systematycznie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne z zastosowaniem najnowszych technologii medycyny estetycznej. Zapobiega to powstawaniu krost podskórnych i wyprysków na twarzy, a także pomaga utrzymać gładką skórę, bez przebarwień i blizn.

Krosty na twarzy – przyczyny

Powodem powstawania krost na twarzy jest najczęściej trądzik pospolity. Choroba pojawia się wskutek zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie w czasie adolescencji, czyli w wieku 11-18 lat. To dlatego, że hormony wpływają na nadaktywność gruczołów łojowych, przetłuszczającą się cerę i włosy, a z tego powodu powstają zaskórniki i pryszcze na twarzy. Jednak krosty podskórne mogą występować również u osób dorosłych, co jest nierzadko związane z zaburzeniami hormonalnymi. Czynnikami potęgującymi wypryski na twarzy są też, m.in.: stres, który nasila produkcję łoju, niewłaściwa higiena osobista i dieta, składająca się z fast foodów, żywności przetworzonej, słodyczy, smażonych, tłustych i ostrych potraw.

Krosty na twarzy – leczenie

Zanim dermatolog podejmie leczenie, najpierw diagnozuje przyczynę schorzenia skórnego. Pryszcze na twarzy mogą bowiem być wywoływane przez bardzo różne czynniki wewnętrzne. Terapia obejmuje miejscową i doustną antybiotykoterapię, a w razie potrzeby również retinoidy na czele z izotretynoiną, będącą pochodną witaminy A. Preparat doustny z izotretynoiną stosowany jest w kuracji, trwającej 4-6 miesięcy, ale jego efekty z pewnością zasługują na nieco dłuższy czas oczekiwania na efekty. Terapia retinoidami skutecznie hamuje nadmierne wydzielanie łoju, zmniejsza stan zapalny skóry, przyspiesza procesy gojenia, a także złuszczanie warstwy rogowej naskórka.

Krosty na twarzy – profilaktyka

W przypadku trądziku młodzieńczego oraz osób dorosłych, warto profilaktycznie zadbać o dokładne oczyszczanie cery z makijażu i zanieczyszczeń środowiska. Należy dostosować częstotliwość mycia twarzy do łojotoku. Cera tłusta i mieszana z pewnością wymaga przeciwłojotokowych kosmetyków do pielęgnacji, specjalnych żeli przeciwbakteryjnych do mycia, które pomagają w walce z pryszczami na twarzy. Dobrze jest również regularnie używać peelingów i maseczek, które pozwalają utrzymać skórę w idealnym stanie. Ponadto, wskazane jest przestrzeganie diety, bogatej w zielone warzywa i owoce, picie przynajmniej 1,5 litra wody niegazowanej dziennie oraz niestosowanie używek, takich jak papierosy czy alkohol.

Polecane zabiegi w leczeniu krost na twarzy

W leczeniu krost na twarzy, a także przebarwień i blizn potrądzikowych polecanymi zabiegami są:

Fotona Dualis SP

Maska tretinoinowa

Hydrafacial z kompleksem wybielającym

Ferulac Peel

Neauvia Stimulate

Peeling Retises CT

PicoSure

Peeling Salipeel Lic

Alma Harmony Acne

Sebacia – innowacyjna niefarmakologiczna metoda leczenia trądziku

 

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Email

Placówka:

Treść wiadomości

Copyright © 2018 KlinikaMiracki