Skip to main content

Krosty świerzbu

Intensywny i długotrwały świąd skóry może świadczyć o zakażeniu świerzbowcem ludzkim. To dolegliwość, która należy do grupy pasożytniczych chorób skóry. Po wystąpieniu pierwszych objawów należy zgłosić się niezwłocznie do dermatologa, który poprowadzi proces skutecznego leczenia. Świerzb ludzki to schorzenie zakaźne, którego symptomem jest swędzenie skóry, występujące najczęściej po kąpieli i w nocy, kiedy to pasożyt jest najbardziej aktywny. Chorobą można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej, używanie tej samej odzieży, ręczników, a także kontakty intymne.

Krosty świerzbu – przyczyny i objawy

Powodem pojawienia się krost świerzbu jest świerzbowiec ludzki, który jest gatunkiem zewnętrznego pasożytniczego roztocza i wywołuje chorobę zwaną świerzbem. Głównym objawem schorzenia jest świąd skóry, zaczerwienienie i opuchlizna, w konsekwencji pojawienia się korytarzy, wydrążonych przez pasożyta. W wyniku drapania zakażonych miejsc powstają pryszcze, a skóra narażona jest na infekcje. Pasożyt najczęściej umiejscawia się w przestrzeniach międzypalcowych stóp i rąk, a także na łokciach, pośladkach, nadgarstkach, pasie, okolicach pępka i sutków u kobiet, w pachwinach u mężczyzn, a także u dzieci na owłosionej skórze głowy.

Krosty świerzbu – jak uniknąć zakażenia?

W celu minimalizacji zakażenia świerzbem, warto podjąć niezbędne środki ostrożności, takie jak na przykład nie używanie cudzej odzieży, ręczników, obuwia czy pościeli. Jeśli zakażenie dotyczy jednego z domowników, należy prać wszystkie rzeczy w gorącej temperaturze i prasować je po wysuszeniu. Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów, a w szczególności świądu skóry, wskazane jest niezwłoczne podjęcie leczenia świerzbu.

Krosty świerzbu – leczenie

Kuracja wobec świerzbowca ludzkiego obejmuje najczęściej stosowanie leków, takich jak benzoesan benzylu, permetryna, krotamiton, maści siarkowe oraz leki przeciwhistaminowe. Efektywna terapia zawiera więc zarówno środki przeciwpasożytnicze, jak i hamujące świąd skóry. Skuteczne leczenie świerzbu polega także na użyciu preparatów zawierających lindan oraz kalaminę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nieleczone zmiany skórne prowadzą do powstawania ran, co z kolei prowadzi do zakażenia bakteriami gronkowca i paciorkowca. Jest to dodatkowy powód do podjęcia błyskawicznej terapii wobec świerzbu.

Krosty świerzbu – profilaktyka i domowe sposoby leczenia

Wskazaną profilaktyką wobec świerzbu jest przede wszystkimi nie używanie po kimś zarażonym noszonych ubrań, obuwia czy unikanie spania w tej samej pościeli. Ponadto, zalecane jest pranie w wysokiej temperaturze rzeczy, który były używane w miejscach publicznych, takich jak na przykład basen, sauna, szkoła i przedszkole. W przypadku zdiagnozowania świerzbu, oprócz stosowania leków zaleconych przez dermatologa, dobrze jest regularnie używać olejku herbacianego, lawendowego i cynamonowego.

Polecane zabiegi w leczeniu krost świerzbu

W trakcie procesu leczenia świerzbu należy wstrzymać się od korzystania z usług kosmetycznych, żeby nie narażać na zakażenie innych pacjentów. Po wyleczeniu choroby i w celu usunięcia powstałych na skórze wyprysków, przebarwień oraz blizn, polecanymi zabiegami są:

Yellow Peel

Cosmelan

Peeling Refresh

Maska tretinoinowa

Alma Harmony Acne

Peeling Salipeel Lic

0