Krosty tylko na brodzie
Przyczyny powstawania krost na brodzie
Pojawienie się krost na brodzie zazwyczaj ma związek z hormonami lub nieprawidłową pracą żołądka i jelit. Należy więc zwracać uwagę na to, co się je oraz po jakich pokarmach na brodzie pojawiają się wypryski. Krostki mogą przybierać kształt wysypki lub ropnych stanów zapalnych. Jeśli przyczyną ich powstania są zaburzenia hormonalne, to zwykle są to duże krosty, które mogą powodować świąd, ból oraz mogą pękać.
Krosty na brodzie – trądzik
Krosty na brodzie wywołane trądzikiem mogą pojawiać się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, bez względu na wiek. Nie wolno ich samodzielnie wyciskać, ponieważ skutkuje to rozprzestrzenieniem się bakterii oraz pogorszeniem stanu zapalnego. Wyciskanie pryszczy skutkuje także bliznami potrądzikowymi. Krosty na brodzie związane z hormonami, ale już nie z trądzikiem, często pojawiają się u kobiet w związku z owulacją.
Krosty na brodzie – leczenie
Krosty na brodzie wywołane alergią pokarmową należy leczyć przez odstawienie produktów uczulających. Jeśli to nie pomoże, należy udać się do specjalisty, ponieważ problem może być poważniejszy, niż zwykła alergia. Jeśli pryszcze na brodzie są efektem złej pracy hormonów, dermatolog może przepisać antybiotyk. Ulgę w swędzeniu mogą przynieść także maści. Należy również zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry brody, najlepiej stosować kosmetyki do skóry wrażliwej. Dla Pacjentów dużym defektem estetycznym są także blizny po krostach. Najskuteczniejszą metodą ich usuwania jest laseroterapia wykonywana w gabinetach medycyny estetycznej.