Skip to main content

Łysienie anagenowe

Łysienie anagenowe to stan chorobowy skóry głowy, który objawia się nadmierną utratą włosów w wyniku działania konkretnych czynników. Głównym czynnikiem chorobotwórczym jest w tym przypadku zastosowana grupa leków.  

Łysienie anagenowe – przyczyny

Przerwanie fazy wzrostu włosów przy łysieniu anagenowym wynika z zastosowania konkretnych leków w trakcie prowadzonej terapii leczniczej. Do grupy leków powodujących łysienie anagenowe możemy zaliczyć przede wszystkim środki chemoterapeutyczne – antymetaboliczne, środki alkilowe oraz środki hamujące proces mitozy, które używane są przy leczeniu nowotworów. Łysienie anagenowe może być jednak związane nie tylko z wypadaniem włosów po chemioterapii, lecz także promieniowaniem jonizującym, zatruciem metalami ciężkimi bądź różnymi chorobami, np. dokrewnymi, o podłożu immunologicznym.   

Łysienie anagenowe – objawy

Łysienie anagenowe rozpoczyna się zazwyczaj po upływie 7-14 dni od chemioterapii lub zatrucia. Znaczny ubytek włosów można natomiast zaobserwować po upływie około 1-2 miesięcy. W tych przypadkach wyłysieniu może ulec nie tylko skóra głowy, lecz także pozostałe owłosione obszary skóry twarzy lub ciała. W sytuacji, gdy objawy łysienia anagenowego nie są efektem zastosowania medykamentów chemoterapeutycznych, niezbędne jest rozpoznanie choroby i przeprowadzenie szczegółowych badań laboratoryjnych, w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Łysienie anagenowe – leczenie

Łysienie anagenowe jest procesem odwracalnym i zazwyczaj ustępuje po wyeliminowaniu czynnika chorobotwórczego. Jeśli wypadanie włosów jest efektem przeprowadzonej chemioterapii, włosy powinny zacząć samoistnie odrastać po upływie kilku miesięcy. Przyspieszenie tego procesu może nastąpić po terapii z miejscowym zastosowaniem minoksydylu lub innych substancji pomocniczych, np. w zabiegu  mezoterapii.

Polecane zabiegi leczenia łysienia anagenowego:

Smart Graft
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

0