Skip to main content

Łysienie dyfuzyjne

Łysieniem dyfuzyjnym nazywamy stan chorobowy objawiający się nadmierną utratą włosów na obszarze skóry głowy. Wypadanie włosów przy łysieniu dyfuzyjnym ma charakter rozproszony i zazwyczaj towarzyszy innym chorobom ogólnoustrojowym. Łysienie dyfuzyjne dotyka głównie kobiet.  

Łysienie dyfuzyjne – przyczyny

Łysienie dyfuzyjne określane jest jako stan chorobowy, bo wywołane jest zazwyczaj przez inną chorobę. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów u kobiet przy łysieniu dyfuzyjnym są zaburzenia hormonalne, a dokładnie niedoczynność lub nadczynność tarczycy. To właśnie u pacjentów z zaburzeniami hormonów tarczycy najczęściej diagnozuje się przypadki łysienia dyfuzyjnego. Czynnikami prowokującymi wypadanie włosów w sposób rozproszony mogą być także nasze predyspozycje genetyczne lub zmiany nowotworowe, np. białaczka. Za przyczynę łysienia dyfuzyjnego bardzo często uznaje się także wysoką gorączkę, ponieważ gdy w organizmie chorego dochodzi do zwiększenia temperatury przekraczającej dopuszczalne normy, uszkodzeniu ulegają struktury mieszków włosowych.

Łysienie dyfuzyjne – objawy

Pierwszym objawem pozwalającym na szybkie zdiagnozowanie łysienia dyfuzyjnego jest właśnie wysoka gorączka, która przyczynia się do utraty włosów. Przy łysieniu dyfuzyjnym włosy wypadają też w charakterystyczny, rozproszony sposób. Jeśli łysienie dyfuzyjne jest bezpośrednio związane z nadczynnością tarczycy, włosy będą wypadać szybciej (przez nadmierną produkcję hormonów), a dodatkowo staną się cienkie i kruche. Z kolei przy niedoczynności tarczycy przerzedzanie się włosów u kobiet postępuje powoli, włosy stają się suche i łamliwe. Niekiedy łysieniu dyfuzyjnemu wynikającemu z niedoczynności tarczycy towarzyszy tzw. objaw Hertoghe’a, który charakteryzuje się wyłysieniem ⅓ lub nawet ½ zewnętrznej części brwi.

Łysienie dyfuzyjne – leczenie

W leczeniu łysienia dyfuzyjnego specjaliści skupiają się przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyn, które doprowadziły do tego schorzenia, czyli na zwalczeniu wysokiej gorączki i ustabilizowaniu poziomu hormonów tarczycowych. Łysienie dyfuzyjne ma jednak charakter odwracalny i po podjęciu odpowiedniego leczenia włosy odrastają. Proces ten można dodatkowo przyspieszyć dzięki zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych, dermokosmetyków oraz nowoczesnych metod leczenia z zakresu medycyny estetycznej, np. mezoterapii, terapii światłem LED czy karboksyterapii.

Polecane zabiegi leczenia łysienia dyfuzyjnego:

Smart Graft
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

0