Menu

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosa, zarówno u koniet, jak i mężczyzn. Schorzenie to polega na zaburzeniu cyklu wzrostu włosa i jego osłabieniu w fazie spoczynku, czyli telogenu, skąd nazwa choroby. Znajdując się w fazie spoczynku włos przestaje rosnąć i po czasie około 3 miesięcy wypada. Przy wystąpieniu tego schorzenia znaczna część włosów z fazy wzrostu przechodzi w fazę spoczynku.

Łysienie telogenowe – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest zaburzony cykl ich wzrostu. Część włosów powinna znajdować się w fazie odpoczynku, reszta zaś w fazie wzrostu, w proporcji 15 – 75, co oznacza, że większość włosów pozostaje w fazie wzrostu. W przypadku łysienia telogenowego proporcja ta zostaje zakłócona, a w fazę odpoczynku przechodzi o znaczna część włosów, co powoduje zauważalnie większą ilość wypadających włosów.
Najczęstsze przyczyny takiego zjawiska to: zaburzenia metabolizmu, zatrucie metalami, niedobór składników aktywnych, zaburzenia gospodarki hormonalnej, skutki uboczne przyjmowania niektórych grup leków, alergie, choroby skóry głowy, choroby chroniczne i osłabienie organizmu, napięcie stresowe.Bardzo ciężko jest jednak określić dokładną przyczynę występowania problemów z łysieniem.

Łysienie telogenowe – objawy

Łysienie telogenowe może występować w formie rozproszonej na całej powierzchni głowy lub koncentrować się na konkretnym jej obszarze. Symptomy schorzenia pojawiają się nagle i postępują gwałtownie. Objawy choroby mogą występować przez okres kilku miesięcy. W celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie biopsji, i zbadanie fragmentu tkanki oraz mieszków włosowych.

Łysienie telogenowe – leczenie

Zazwyczaj objawy schorzenia ustępują samoistnie po okresie około pół roku. Są jednak przypadki przewlekłego łysienia telogenowego, wówczas należy skoncentrować się na zwalczaniu przyczyn choroby. Pomocne jest również odżywianie włosów i skóry głowy, a także pobudzenie mieszków włosowych do pracy. Skuteczne są masaże głowy i zabiegi mezoterapii igłowej.

Polecane zabiegi w leczeniu łysienia telogenowego:

SmartGraft – przeszczep włosów
Karboksyterapia
Osocze bogatopłytkowe Magellan
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED