Plamy pigmentacyjne
Plamy pigmentacyjne, inaczej hiperpigmentacja to zmiany skórne, charakteryzujące się odbiegającą od skóry barwą. To rodzaj przebarwienia na skórze, który związany jest z nieprawidłowościami produkcji melaniny. Plamy pigmentacyjne powodują, że skóra ma nierównomierny koloryt, co jest problemem nie tylko zdrowotnym, ale również estetycznym. Warto więc podjąć skuteczne leczenie, które pozwala odzyskać gładką, wolną od przebarwień skórę.
Plamy pigmentacyjne – przyczyny
Przyczyny powstawania hiperpigmentacji dzielone są na czynniki endogenne, czyli spowodowane wewnętrznymi schorzeniami czy genami oraz egzogenne, czyli zewnętrzne. I tak, za jeden z najczęstszych powodów powstawania przebarwień na skórze uznawane jest promieniowanie słoneczne (UV). Ponadto, plamy pigmentacyjne występują na podłożu hormonalnym, tak dzieje się w przypadku ciąży, menopauzy, nadczynności tarczycy oraz doustnej antykoncepcji. Na pojawienie się przebarwień na skórze wpływają także stany zapalne skóry, takie jak na przykład trądzik, choroby wątroby, przyjmowanie preparatów fotouczulających. Wpływ na występowanie plam pigmentacyjnych mają także niektóre metale – żelazo, miedź, srebro, złoto oraz czynniki genetyczne.
Plamy pigmentacyjne – rodzaje i objawy
Hiperpigmentacja może mieć różne objawy, w zależności od pochodzenia oraz typu plamy pigmentacyjnej. Najczęstsze rodzaje przebarwień na skórze to ostuda, plamy soczewicowate, piegi, przebarwienia pozapalne oraz polekowe. I tak, ostuda to brązowe przebarwienia, występujące najczęściej na policzkach i czole, które mogą również pojawiać się na plecach i karku. Czynnikami wywołującymi ostudę są zaburzenia hormonalne. Z kolei plamy soczewicowate, zwane także plamami starczymi, mają postać drobnych plamek brązowego koloru, które różnią się od siebie stopniem intensywności zabarwienia. Występują one na twarzy, dłoniach, przedramionach, klatce piersiowej, a także plecach. W przypadku piegów, charakterystyczne jest występowanie drobnych, symetrycznie ułożonych, żółtych lub ciemno-brunatnych przebarwień na skórze, które są umiejscowione najczęściej na twarzy i bledną zimą. Jeśli chodzi o plamy pigmentacyjne pozapalne, które powstają m.in. po leczeniu trądziku pospolitego, łuszczycy czy liszaja płaskiego, a są wywoływane z reguły przez promienie UV, to mogą mieć różnorodną postać. Natomiast przebarwienia polekowe, spowodowane na przykład przyjmowaniem tetracyklin, leków hormonalnych, nadciśnieniowych, cytostatycznych czy przeciwbólowych, powodują ściemnienie lub zsinienie skóry, przede wszystkim na twarzy i w dystalnych częściach kończyn.
Plamy pigmentacyjne – leczenie
Leczenie plam pigmentacyjnych może być bardzo różnorodne. Warto sięgnąć po sprawdzone i skuteczne środki, które doskonale wpływają na cerę i wyrównują koloryt skóry. Są to wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne, złuszczające naskórek, a także preparaty rozjaśniające, takie jak m.in. kwas azelainowy, arbutyna, kwas kojowy, kwas askorbinowy, alfa i beta hydroksykwasy, glabrydyna oraz aloesyna. Ponadto, w leczeniu hiperpigmentacji doskonale sprawdza się laseroterapia i mikrodermabrazja.
Polecane zabiegi, związane z leczeniem plam pigmentacyjnych