Pryszcze ropne na szyi
Najczęściej zmiany skórne w obrębie szyi budzą niepokój. Są bowiem nieestetyczne i trudno ukryć je pod makijażem. Ponadto, nierzadko pryszcze ropne na szyi sprawiają ból podczas poruszania głową oraz zdejmowania i zakładania ubrań. Każda wysypka na szyi czy krosty ropne powinny być jednak konsultowane z lekarzem, w celu przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki oraz podjęcia niezwłocznego leczenia.
Pryszcze ropne na szyi – przyczyny
Przyczyną powstawania pryszczy ropnych na szyi u osób dojrzałych najczęściej jest trądzik dorosłych, który pojawia się wskutek zaburzeń hormonalnych. Zaostrzeniu objawów sprzyja także niewłaściwa dieta, w postaci tłustych i pikantnych potraw, a także stosowanie używek, takich jak palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu. Ponadto, trądzik dorosłych rozwija się w wyniku nadmiernego opalania się, zanieczyszczenia powietrza oraz błędów w następstwie niewłaściwej pielęgnacji skóry. Natomiast w przypadku pojawienia się wysypki na szyi, czynniki wywołujące uczulenie mogą być zawarte w pokarmach albo środkach chemicznych, używanych na przykład do prania, sprzątania czy mycia. Dobrze jest w takim wypadku skonsultować zmiany skórne z alergologiem.
Pryszcze ropne na szyi – leczenie
Trądzik na szyi może być leczony za pomocą zabiegów medycyny estetycznej, takich jak peelingi czy maseczki, a także terapii laserem ze specjalną głowicą Acne. Poza tym, dermatolog może zalecić stosowanie antybiotyku, jeśli postać trądziku na szyi jest intensywna. W przypadku, gdy przyczyny choroby są hormonalne, powinny być leczone pod kontrolą endokrynologa za pomocą estrogenów. Natomiast w sytuacji, gdy wysypka na szyi pojawia się wskutek uczulenia, stosuje się wykluczenie alergenu, przyjmowanie preparatów wapnia, a także leków przeciwhistaminowych.
Pryszcze ropne na szyi – profilaktyka
Działania profilaktyczne wobec pryszczy ropnych na szyi, które powstają wskutek na przykład trądziku u dorosłych, obejmują niskotłuszczową dietę, unikanie słodyczy i używek oraz nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Dobrze jest zadbać również o odpowiedni relaks i redukcję do minimum stresu, ponieważ to on w dużej mierze przyczynia się do zaostrzenia objawów. Warto też wysypiać się i regularnie oczyszczać skórę poprzez zabiegi medycyny estetycznej, takie jak maseczki czy peelingi.
Polecane zabiegi w leczeniu pryszczy ropnych na szyi
W przypadku leczenia pryszczy ropnych na szyi oraz blizn potrądzikowych polecanymi zabiegami są: