Utrata jędrności skóry to jeden z podstawowych objawów nieuchronnego procesu starzenia skóry. Za jędrność skóry odpowiedzialna jest skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty – to znaczy komórki tkanki łącznej produkujące włókna kolagenowe i elastynowe. To dzięki nim skóra ma plastyczną zdolność do odkształcania się, rozciągania i dostosowywania do wszelkich warunków. Wraz z wiekiem fibroblasty stają się coraz mniej produktywne, przez co skóra traci swoją elastyczność, staje się wiotka, pozbawiona pierwotnej gęstości i objętości, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Utrata jędrności skóry – objawy

Pierwsze objawy starzenia skóry można zaobserwować już po 20. roku życia – na początku pojawiają się kurze łapki wokół oczu oraz bruzdy nosowo-wargowe. W związku z tym, że skóra wokół oczu charakteryzuje się bardzo cienką i delikatną strukturą, najszybciej traci jędrność. Najbardziej zauważalne zmiany pojawiają się na skórze po 40. roku życia – skóra nie tylko przestaje być jędrna, lecz także traci swoją grubość, gęstość oraz odpowiedni poziom nawilżenia.

Utrata jędrności skóry – przyczyny

Wraz z upływem czasu i spadkiem produktywności fibroblastów zmienia się wygląd oraz struktura skóry. Funkcje replikacyjne i metaboliczne fibroblastów zanikają, przez co osłabieniu ulegają także procesy odnowy komórek. Włókna kolagenu i elastyny tracą swoje właściwości, zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, struktura skóry ulega zniszczeniu, zaś tkanka staje się mniej gęsta i zaczyna wiotczeć. Wpływ na szybką utratę jędrności skóry twarzy mają różnorodne czynniki, np. predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, promieniowanie słoneczne, dieta, palenie papierosów czy nieprawidłowy sposób codziennej pielęgnacji.

Utrata jędrności skóry – leczenie

Pierwotną jędrność skóry możemy przywrócić poprzez różnorodne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. karboksyterapię, leczenie laserowe, nici liftingujące czy ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Pomocne mogą okazać się tradycyjne zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego lub botoksu. Doskonałe efekty przynoszą także zabiegi z użyciem fal radiowych czy ultradźwięków.

Polecane zabiegi w leczeniu utraty jędrności skóry:

Peeling chemiczny

Endermolift

Kwas hialuronowy

Peeling medyczny PRX

Neauvia

Sculptra

Mezoterapia igłowa

Neauvia Hydro

Restylane Skinboosters

Karboksyterapia

Laserowe odmładzanie frakcyjne Fotona

Dermabrazja laserowa Fotona

Frakcyjne nieablacyjne odmładzani skóry Icon

Odmładzanie skóry Pico Sure

Osocze bogatopłytkowe Magellan System

Stimulatelift

Vela Shape III Modelowanie podbródka

Accent Prime

Vela Shape III Modelowanie i ujędrnianie ciała

Ultraformer III

Discovery Pico

Sono Queen

Endermologia LPG Alliance

Zaffiro – bezinwazyjny termolifting