Utrata sprężystości skóry
Sprężystość to cecha charakterystyczna dla polimerów naturalnych, które stanowią jeden z podstawowych budulców organizmów żywych. Sprężystość pozwala na odwracalne zmiany kształtu materiałów polimerowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych. To właśnie dzięki tej cesze skóra twarzy i ciała jest w stanie rozciągać się, a następnie powracać do pierwotnego kształtu. Sprężystość zapewnia skórze odpowiednia ilość włókien kolagenowych, elastynowych i retikulinowych. Wraz z wiekiem zaczyna ich ubywać, przez co mamy do czynienia z utratą sprężystości skóry.
Utrata sprężystości skóry – przyczyny
Poziom sprężystości skóry uzależniony jest w największym stopniu od ilości kolagenu w skórze – głównego białka tkanki łącznej, które charakteryzuje się wysoką odpornością na rozciąganie. Po 25. roku życia fibroblasty (komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny) stają się coraz mniej produktywne, przez co skóra traci swoją pierwotną sprężystość, jędrność i elastyczność. Wraz z utratą sprężystości, na skórze twarzy i ciała zaczynają pojawiać się również inne oznaki procesu starzenia: zmarszczki, bruzdy, fałdy, zagniecenia czy utrata promiennego kolorytu.
Utrata sprężystości skóry – leczenie
Utrata sprężystości skóry to problem, który wiąże się z nieodwracalnym procesem starzenia. Jednak dzięki innowacyjnym metodom z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej jesteśmy w stanie widocznie zredukować objawy tego procesu. Sprężystość skóry mogą poprawić zabiegi z użyciem fal radiowych, ultradźwięków lub innowacyjnych urządzeń laserowych. Polecane przez specjalistów są również zabiegi mezoterapii, np. endermologii czy z użyciem nici liftingujących. Można zdecydować się również na tradycyjny lifting twarzy metodą chirurgiczną.
Polecane zabiegi w leczeniu utraty sprężystości skóry:
Peelingi:
Zabiegi laserowe:
Mikroplazma:
Masaż + mikroimpulsy:
Ultradźwięki + unipolarna i bipolarna fala radiowa:
Technologia HIFU:
Terapia światłem:
Radiofrekwencja:
Leczenie dwutlenkiem węgla:
Podczerwień + fala radiowa + masaż próżniowy:
Masaż podciśnieniowy: