Sprężystość to cecha charakterystyczna dla polimerów naturalnych, które stanowią jeden z podstawowych budulców organizmów żywych. Sprężystość pozwala na odwracalne zmiany kształtu materiałów polimerowych pod wpływem działania czynników zewnętrznych. To właśnie dzięki tej cesze skóra twarzy i ciała jest w stanie rozciągać się, a następnie powracać do pierwotnego kształtu. Sprężystość zapewnia skórze odpowiednia ilość włókien kolagenowych, elastynowych i retikulinowych. Wraz z wiekiem zaczyna ich ubywać, przez co mamy do czynienia z utratą sprężystości skóry.

Utrata sprężystości skóry – przyczyny

Poziom sprężystości skóry uzależniony jest w największym stopniu od ilości kolagenu w skórze – głównego białka tkanki łącznej, które charakteryzuje się wysoką odpornością na rozciąganie. Po 25. roku życia fibroblasty (komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny) stają się coraz mniej produktywne, przez co skóra traci swoją pierwotną sprężystość, jędrność i elastyczność. Wraz z utratą sprężystości, na skórze twarzy i ciała zaczynają pojawiać się również inne oznaki procesu starzenia: zmarszczki, bruzdy, fałdy, zagniecenia czy utrata promiennego kolorytu.

Utrata sprężystości skóry – leczenie

Utrata sprężystości skóry to problem, który wiąże się z nieodwracalnym procesem starzenia. Jednak dzięki innowacyjnym metodom z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej jesteśmy w stanie widocznie zredukować ten objaw. Sprężystość skóry mogą poprawić zabiegi z użyciem fal radiowych, ultradźwięków lub innowacyjnych urządzeń laserowych. Polecane przez specjalistów są również zabiegi mezoterapii, np. osoczem bogatopłytkowym, endermologii czy z użyciem nici liftingujących. Można zdecydować się również na tradycyjny lifting twarzy metodą chirurgiczną.

Polecane zabiegi w leczeniu utraty sprężystości skóry:

Endermolift

Kwas hialuronowy

Peeling medyczny PRX

Neauvia

Sculptra

Mezoterapia igłowa

Rewitalizacja skóry Neauvia Hydro

Rewitalizacja skóry Restylane Skinboosters

Karboksyterapia

Laserowe odmładzanie frakcyjne Fotona

Dermabrazja laserowa Fotona

Frakcyjne nieablacyjne odmładzanie skóry Icon

Odmładzanie skóry Pico Sure

Osocze bogatopłytkowe Magellan System

Stimulatelift

Vela Shape III modelowanie podbródka

Vela Shape III modelowanie i ujędrnianie ciała

Ultraformer III

Discovery Pico

Sono Queen

Endermologia LPG Alliance

Zaffiro – bezinwazyjny termolifting