Kup voucher za 3000 zł i korzystaj z cen Black Friday przez 24 miesiące!

Zmarszczki marionetkowe

Zmarszczki marionetkowe to potoczne określenie zmarszczek, bruzd i linii zlokalizowanych poniżej ust, czyli biegnących od linii warg do brody. Nazwa ,,marionetki” wynika z charakterystycznego wyglądu tych zmarszczek. Ich umiejscowienie sprawia, że broda może sprawiać wrażenie doklejonej – podobnie jak u marionetek. Powstawanie tego rodzaju zmian jest związane z procesem starzenia, spadkiem włókien kolagenowych i elastynowych. Zmarszczki i linie marionetki są trudne do usunięcia – jest to niemal niemożliwe bez użycia zaawansowanych technik stosowanych w medycynie estetycznej.

Zmarszczki marionetki – powstawanie

Zmarszczki marionetkowe wraz z bruzdami nosowo-wargowymi oraz zmarszczkami w kącikach ust (tzw. linie smutku) zaliczają się do grupy zmarszczek grawitacyjnych, powstających na skutek utraty elastyczności skóry, która ,,opada”, jednocześnie pogłębiając ich widoczność. W pierwszej fazie przypominają drobne linie, z czasem przekształcają się w zmarszczki, a następnie przyjmują postać bruzd. Ten proces to naturalny efekt wiotczenia skóry. Wraz z wiekiem spada liczba substancji odpowiedzialnych za utrzymanie napięcia i elastyczności skóry, a więc białek tkanki łącznej (kolagen), białek strukturalnych (elastyna) i  mukopolisacharydów (kwas hialuronowy, siarczan chondroityny). Spadek ich stężenia zaburza równowagę skóry i obniża jej gęstość. Zmarszczki marionetki powstają, gdy skóra traci naturalną podporę. Naskórek przygniata tkankę łączną i tworzy się zagłębienie, czyli zmarszczka. Proces potęguje destrukcyjne działanie wolnych rodników, które namnażają się na skutek niewłaściwej diety, błędów w pielęgnacji, czy kąpieli słonecznych.

Zmarszczki marionetki – usuwanie

Jeśli chodzi o bruzdy marionetkowe i inne zmarszczki wokół ust, ich usuwanie bez pomocy specjalisty jest wyjątkowo trudne. To problematyczne rodzaje zmarszczek, które rzadko reagują na substancje aktywne zawarte w kosmetykach przeciwstarzeniowych. W początkowej fazie powstawania marionetek, zanim przyjmą postać bruzd marionetkowych – pomocne mogą okazać się ćwiczenia twarzy. Coraz większą popularnością cieszy się pilates twarzy, który pozwala utrzymać prawidłowy stan napięcia skóry przez długi czas i spowalnia procesy starzenia. Jednak w przypadku mocno widocznych zmarszczek marionetkowych, najwyższą skuteczność wykazują profesjonalne zabiegi, wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej. Eksperci polecają zwłaszcza kwas hialuronowy oraz jad kiełbasiany – czyli najpopularniejsze wypełniacze zmarszczek o wysokiej skuteczności. W celu wypełnienia głębokich bruzd stosuje się natomiast różnorodne metody liftingu, np. nici liftingujące. Obecnie postęp medycyny pozwala na skuteczne usuwanie zmarszczek marionetkowych, bez inwazyjnych metod operacyjnych.

Polecane zabiegi usuwania zmarszczek marionetkowych:

 

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki