Skip to main content

Plastry na zmarszczki – czy są skuteczne?

Coraz częściej w gabinetach kosmetologicznych, ale też na drogeryjnych półkach można spotkać plastry na zmarszczki. Ich aplikacja na skórę twarzy ma spłycić nierówności i poprawić kondycję tkanek. Czy faktycznie tak jest? Przybliżamy zasadę działania i skuteczność plastrów na zmarszczki! 

Czym są plastry na zmarszczki i skąd wywodzi się pomysł ich stosowania? 

Plastry przeciwstarzeniowe to po prostu samoprzylepne tasiemki o różnym kształcie i wielkości. Są one przystosowane do nakładania głównie na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Dzięki elastyczności dostosowują się do wybranych obszarów, jednocześnie lekko napinają i korygują ułożenie skóry – w zależności od sposobu ich aplikacji. 

Stosowanie plastrów na zmarszczki jest rodzajem kinesiotapingu (tapingu skóry). Metoda ta z kolei od dawna znana jest głównie w gabinetach fizjoterapeutycznych. Chętnie sięgają po nią m.in. sportowcy. Zauważając jej pozytywny wpływ na tkanki zaczęto się nią interesować także w kwestiach estetycznych.  

Na czym polega działanie plastrów na zmarszczki? 

Niektóre plastry na zmarszczki mają właściwości nawilżające, ale większość działa głównie mechanicznie. Przede wszystkim po właściwym umieszczeniu plastrów dochodzi do zmniejszenia kurczliwości mięśni na danym obszarze. Nie można więc w pełni zmarszczyć czoła czy brwi, a to właśnie ruchy ekspresyjne odpowiadają za zmarszczki mimiczne. Stosowanie plastrów na zmarszczki ma więc charakter profilaktyczny – spowalnia powstawanie nowych i pogłębianie się już istniejących zmarszczek.

Ponadto po naklejeniu plastrów skóra lekko się unosi. Dzięki temu przestrzenie międzytkankowe ulegają rozluźnieniu, a to sprzyja przepływowi krwi i limfy. Właściwości takie mają szczególne znaczenie w fizjoterapii. W następstwie poprawy przepływu krwi dochodzi też do łatwiejszego transportu substancji odżywczych i cząsteczek tlenu do tkanek. To z kolei przyspiesza regenerację biologiczną. Między innymi z tych powodów taping w obrębie zgięć kończyn służy m.in. do redukcji opuchlizny i przyspieszenia gojenia po różnego rodzaju kontuzjach. 

Poprawa mikrokrążenia jest istotna także w kontekście urody. Systematyczne stosowanie plastrów na zmarszczki może nieco poprawić ogólną kondycję skóry, zmniejszyć obrzęki twarzy, czy wygładzić powierzchnię skóry. . 

Jakie efekty można osiągnąć dzięki plastrom przeciwzmarszczkowym? 

Systematyczne stosowanie plastrów na zmarszczki może nieco spłycić nierówności. Spowalnia też proces powstawania zmarszczek mimicznych – ,,lwiej zmarszczki między brwiami”, ,,kurzych łapek wokół oczu”, czy defektów w okolicy kącików ust. Metoda ta nie sprawdza się jednak w przypadku głębokich zmarszczek i bruzd, które są wynikiem głównie obniżonej ilości kolagenu i elastyny w tkankach, chociaż i je można nieco spłycić przy pomocy tapingu.

Pierwsze efekty po zastosowaniu plastrów na zmarszczki mogą być zauważone bardzo szybko, nawet już po kilku godzinach ich noszenia. Może je porównać do cery tuż po masażu przeciwstarzeniowym. Aby jednak zachować rezultaty, konieczne jest regularne powtarzanie takiego zabiegu. Metoda ta nie chroni przed postępem procesów starzenia się skóry, ale może stanowić świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji i profilaktyki anti-age. 

Taping twarzy w profesjonalnym gabinecie czy samodzielnie w domu?

Działanie plastrów na zmarszczki jest faktem, oczywiście przy ich regularnym stosowaniu. Ponadto mogą być one skuteczne tylko, jeśli są właściwie przyklejane. Nie mając pewności co do techniki ich nakładania na skórę, warto skorzystać z instrukcji profesjonalisty. W późniejszym czasie można nakładać plastry przeciwzmarszkowe samodzielnie. 

Zwykle plasterki pozostawia się na noc. W czasie snu mięśnie twarzy wciąż pracują, dlatego jest to dobra pora na ich rozluźnienie. Często też po nocy, zwłaszcza przespanej w większości na jednym boku, zmarszczki wydają się głębsze i niejednokrotnie towarzyszą im obrzęki. Z metody tej można korzystać również w ciągu dnia, zwłaszcza, jeśli zostajesz w domu. 

Interesują Cię naturalne metody stymulacji mięśni i skóry? Sprawdź więc ofertę Kliniki Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach. Wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii to procedury nieinwazyjne, które wspierają walkę z różnymi niedoskonałościami estetycznymi.